Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/VAT-657/217/AM/06
z 2 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/VAT-657/217/AM/06
Data
2006.01.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatnik VAT UE
termin zwrotu
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jakim terminie podatnik ma prawo, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE, żądać (składając stosownie oświadczenie w deklaracji) zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, związanego z nabyciem towarów i usług nie zaliczanych przez podatnika do środków trwałych, nad podatkiem należnym za dany okres rozliczeniowy, tj. czy w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji, o którym to terminie mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czy też w terminie 180 dni od daty złożenia deklaracji, o którym to terminie mowa w art. 97 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21-11-2005 r. stwierdza, że termin zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym, o którym mowa w art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, wynosi 180 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Pismem z dnia 21-11-2005 r., uzupełnionym dnia 21-12-2005 r. Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Na podstawie stosownych przepisów prawa podatkowego podatnik jest zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Podatnik rozpoczął działalność w styczniu 2005r. Działalność gospodarcza prowadzona jest w zakresie wykonywania robót budowlanych. W dniu 19 stycznia 2005 r. podatnik złożył pierwsze zgłoszenie rejestracyjne. Podatnik jest podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE oraz składa od miesiąca lutego 2005 roku deklaracje dla podatku od towarów i usług.

Sformułowano też następujące pytanie: w jakim terminie podatnik ma prawo, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE, składający od miesiąca lutego 2005 roku deklaracje dla podatku od towarów i usług, żądać (składając stosownie oświadczenie w deklaracji) zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, związanego z nabyciem towarów i usług nie zaliczanych przez podatnika do środków trwałych, nad podatkiem należnym za dany okres rozliczeniowy, tj. czy w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji, o którym to terminie mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czy też w terminie 180 dni od daty złożenia deklaracji, o którym to terminie mowa w art. 97 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług ?
Sformułowano też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:prawo do żądania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym, o którym to zwrocie mowa w art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przysługuje podatnikowi w terminie 180 dni. Podatnik bowiem nie spełnia określonych w tymże art. przesłanek do uznania, iż termin zwrotu może być skrócony do 60 dni - jest bowiem zarejestrowany jako podatnik unijny (VAT UE) oraz prowadzi osobiście działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Natomiast stosownie do art. 87 ust. 2 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Natomiast zgodnie z art. 97 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspółnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Ponadto w myśl art. 97 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4-6, wydłuża się do 180 dni.
W świetle art. 97 ust. 7 przepisu powyższego nie stosuje się, jeżeli podatnik złożył w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000,00 zł.Z uwagi na powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym, przysługuje Panu zwrot różnicy podatku naliczonego na należnym w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia rocznego.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21-11-2005 roku, jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.
Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj