Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opatowie
PD-423/4/ŚA/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423/4/ŚA/05
Data
2005.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Opatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres regulacji


Słowa kluczowe
moment
przekształcanie podmiotów
przeniesienie składników majątkowych
skuteczność
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Kiedy nastąpi prawnie skuteczne przeniesienie własności składników majątkowych w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z o.o. - w dacie zawarcia umowy spółki z o.o. czy w dacie rejesteracji tej spółki w KRS ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej określenia momentu prawnie skutecznego przeniesienia własności składników majątkowych w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa spółki cywilnej do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

W dniu 10.11.2005 r. wspólnicy spółki cywilnej zwrócili się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji w zakresie określenia momentu prawnie skutecznego przeniesienia własności składników majątkowych w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa spółki cywilnej do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy spółki zamierzają utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wnieść do niej aportem przedsiębiorstwo spółki cywilnej.
Wspólnicy spółki cywilnej przedstawili we wniosku swoje stanowisko w sprawie.
Według wspólników spółki skuteczne prawnie przeniesienie własności składników majątkowych nastąpi w dacie zawarcia umowy spółki. W przedmiotowych sprawach wg wspólników spółki nie toczy się postępowanie podatkowe ani sądowe.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie stwierdza:
Przepis art. 551 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przewiduje możliwość przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową. Stosownie do zapisu art. 552 spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru.

Przepis art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych(Dz. U. z 2000 roku Nr 94, poz. 1037 ze zm.) stanowi, że z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która funkcjonuje od zawarcia umowy spółki do wpisania jej do rejestru.
Zgodnie z art. 60 Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z 1964r. ze zm.) dla przeniesienia własności wymagana jest zgodna wola stron.
W oświadczeniu wspólnika powinno być zawarte jednoznaczne zobowiązanie osoby składającej oświadczenie do wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego określonej wartości, w celu pokrycia przez zdanego wspólnika udziałów. Zobowiązanie to jest realizowane jeszcze przed dniem rejestracji w sądzie rejestrowym.
Jednocześnie przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.

W świetle zacytowanych wyżej przepisów stwierdzić należy, iż od dnia zawarcia umowy spółki z o.o. działa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która od tego dnia winna rozliczać się z podatku dochodowego w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Firma spółki handlowej w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie “w organizacji” – art. 11 § 3 Ksh.
Wprawdzie osobowość prawną spółka kapitałowa w organizacji uzyskuje z chwilą wpisania do rejestru (z tą chwilą staje się też podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji) – art. 12 Ksh – ale stosownie do przepisu art. 11 § 1 spółki kapitałowe w organizacji mogą przejawiać aktywność (działać) tj. mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Tak więc powyższe unormowania, decyzję czy spółka w organizacji będzie prowadziła działalność i ewentualnie od kiedy pozostawiają wspólnikom.

Mając na uwadze powyższe oraz zapis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym ustawa reguluje opodatkowanie m.in. dochodów spółek kapitałowych w organizacji, zawiązana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (powstała w wyniku przekształcenia dotychczasowej spółki cywilnej), może dokonywać od dnia zawarcia umowy spółki (zgodnie z uchwałą wspólników) rozliczeń w zakresie opodatkowania dochodów na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Skuteczne przeniesienie własności składników majątkowych nastąpi zatem w dacie zawarcia umowy spółki.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności, dokonana w świetle właściwych dla tych okoliczności przepisów prawa podatkowego, pozwala uznać stanowisko prezentowane przez wnioskodawcę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj