Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/230/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/230/05
Data
2005.11.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
funkcjonariusz Służby Więziennej
pies służbowy
stosunek służbowy


Pytanie podatnika
Czy słuszna jest interpretacja zaliczająca ryczałt pieniężny, wypłacany funkcjonariuszom Służby Więziennej za wyżywienie psa służbowego, do ekwiwalentu zwolnionego od podatku na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Funkcjonariuszom Służby Więziennej wypłacony będzie ryczałt pieniężny na wyżywienie psów służbowych. Równoważnik ten w całości byłby przeznaczony na zakup środków żywnościowych dla psa i nie zawierałby wynagrodzenia dla przewodnika psa, co wynika z Zarządzenia-1/2004 z dnia 8 stycznia 2004r. w sprawie ustalania metod i form wykonywania zadań ochronnych przez funkcjonariuszy SW, w którym Dyrektor Generalny Służby Więziennej upoważnił dyrektorów jednostek penitencjarnych, do powierzenia nieodpłatnie całodobowej opieki nad psem specjalnym, wytresowanym do wykrywania narkotyków, przewodnikowi- za jego zgodą- poza terenem zakładu karnego. W jednostce w 2005r. nie wypłacono w/w równoważnika, karma była zakupywana za zaliczkę pobieraną z kasy zakładu, która była rozliczana na podstawie faktur.
Na wniosek przewodnika psa specjalnego, dyrektor zakładu karnego może wyrazić zgodę na wypłacanie przewodnikowi równoważnika lub przekazanie karmy w naturze, według normy wyżywienie psa. Zasady wydania karmy oraz naliczania równoważnika określa dyrektor zakładu.

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowy równoważnik jako ekwiwalent pieniężny za używane materiały (środki żywności) stanowiące ich własność, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy informuje, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w niniejszej sprawie nie znajdują zastosowania przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14., poz. 176 z późniejszymi zmianami). Przepisy wyżej powołanej ustawy regulują bowiem opodatkowanie między innymi dochodów osobistych, a dochodem takim nie jest równoważnik pieniężny za wyżywienie psa służbowego jaki otrzymuje funkcjonariusz Służby Więziennej sprawujący całodobową opiekę nad psem służbowym. Równoważnik ten stanowi jedynie wartość pieniężną normy wyżywienia, jaka przysługuje psu. Nie można uznać go za wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji opiekuna, jak również za świadczenie ponoszone za pracownika czyli nieodpłatne świadczenie lub świadczenie częściowo odpłatne, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym wypłacany do rąk funkcjonariusza równoważnik pieniężny nie może być traktowany jako jego przychód ze stosunku służbowego. Funkcjonariusz sprawujący opiekę nad psem jest jedynie obowiązany za otrzymaną należność zakupić artykuły spożywcze ( z uwzględnieniem normy wyżywienia) i nakarmić oraz napoić psa.
Płatnik zajmując własne stanowisko w sprawie uważa, iż przedmiotowy równoważnik pieniężny stanowi ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko płatnika, jest nieprawidłowe z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ogóle nie mają zastosowania.
Stosownie natomiast do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

W świetle wyżej powołanego przepisu przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie przy spełnieniu równocześnie dwóch warunków:
1.pracownicy do wykonywania pracy używają narzędzi, materiałów lub sprzętu,
2.używane do wykonywania pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowią ich własność.
Przepisy podatkowe nie zawierają definicji takich pojęć jak materiały, narzędzia czy sprzęt. W celu określenia znaczenia powyższych wyrażeń należy sięgnąć do Słownika Języka Polskiego, a mianowicie:
- materiał - "...to, z czego są wytworzone lub z czego się składają przedmioty; tworzywo, surowiec, substancja; przedmiot mający praktyczne zastosowanie (..)",
- narzędzie - "urządzenie proste lub złożone umożliwiające wykonywanie jakiejś czynności lub pracy; przyrząd, instrument (...)",,
- sprzęt - "przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie itp. W znaczeniu zbiorowym; przedmioty używane w jakiejś dziedzinie życia".
W przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki do zastosowania zwolnienia w trybie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bezspornym bowiem jest, iż pies nie jest rzeczą tj. sprzętem, narzędziem ani materiałem, a ponadto jego właścicielem nie jest funkcjonariusz, sprawujący nad nim opiekę.
Zatem do wypłaconego funkcjonariuszowi równoważnika pieniężnego za wyżywienie psa specjalnego nie mają zastosowania powołane przez płatnika przepisy art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Dyrektor Generalny Służby Więziennej upoważnił dyrektorów jednostek penitencjarnych do powierzenia nieodpłatnie całodobowej opieki nad psem specjalnym przewodnikowi, poza terenem zakładu karnego czy aresztu śledczego. Właścicielem psa nie jest funkcjonariusz lecz właściwa jednostka organizacyjna. Za sprawowanie opieki nad psem specjalnym funkcjonariusz nie otrzymuje wynagrodzenia. W przypadku braku możliwości technicznych do wydawania wyżywienia w naturze, na wniosek przewodnika psa specjalnego dyrektor zakładu karnego może wyrazić zgodę na wypłacenie przewodnikowi równoważnika pieniężnego wg należnej normy wyżywienia psa.
Równoważnik ten stanowi jedynie wartość pieniężną normy wyżywienia, jaka przysługuje psu. Wypłacany jest w sytuacji, gdy przewodnik samodzielnie dokonuje zakupu produktów, zgodnie z obowiązującą normą wyżywienia psa, nie korzystając z formy żywienia w jednostce organizacyjnej służby Więziennej ani nie pobierając należnej normy wyżywienia w naturze. Nie można uznać go za przychód z tytułu wynagrodzenia przewodnika.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko płatnika, iż przedmiotowy równoważnik jako ekwiwalent pieniężny za używane przez pracowników materiały (środki żywności) stanowiące ich własność, korzysta z przedmiotowego zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest nieprawidłowe.
Wypłata funkcjonariuszowi Służby Więziennej, sprawującemu całodobową opiekę nad psem specjalnym, równoważnika pieniężnego za wyżywienie tego psa nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepisy tej ustawy nie mają tu zastosowania.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytających.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj