Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/406/48/05
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/406/48/05
Data
2005.10.04



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
przedsiębiorstwa
przeniesienie składników majątkowych


Pytanie podatnika
Czy darowizna nieruchomości dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług na rzecz syna podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT jako zbycie przedsiębiorstwa?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 2 pkt 6, art 5 ust. 1 pkt 1, art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1 i art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 1 sierpnia 2005r. (wpływ do Urzędu Skarbowego 03.08.2005r.), iż darowizna nieruchomości na rzecz syna nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług jako zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).


Wnioskiem z dnia 1 sierpnia 2005r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego 03.08.2005r. ) zwrócił się Pan z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odniesieniu do darowizny nieruchomości.


Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, przedmiot tej działalności obejmuje między innymi wynajem i dzierżawę nieruchomości. Podaje Pan, że dochody z tej działalności opodatkowuje podatkiem dochodowym według stawki liniowej 19%, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz że jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wynajmowane nieruchomości zamierza Pan przekazać w formie darowizny na rzecz syna. Obdarowany nie zamierza prowadzić w tych nieruchomościach działalności gospodarczej, lecz otrzymane składniki majątkowe przyjąć na swój majątek prywatny, nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na tle przedstawionego stanu faktycznego formułuje Pan zapytanie czy darczyńca zobowiązany jest do opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług.


Pana zdaniem, zgodnie z przepisem zawartym w art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynność darowizny nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia, według Pana, pozostaje fakt, co obdarowany zrobi z otrzymanym przedsiębiorstwem. Transakcja zbycia przedsiębiorstwa pozostaje poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług.


W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika, inkasenta mają obowiązek udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;


Dla potrzeb podatku VAT definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.


Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się, w myśl art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel jak również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.


Zgodnie natomiast z art. 6 pkt 1 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. W ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano pojęcia przedsiębiorstwo.


Przedmiotową definicję zawiera art. 55 1 Kodeksu cywilnego, w świetle którego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Jak z powyższego wynika, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako zespole, a nie o zbiorze poszczególnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest to, że są one własnością jednego podmiotu.
Przedsiębiorstwem jest zatem określony wyżej agregat składników, niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem. Przedsiębiorstwo może być zarówno własnością osoby fizycznej, osoby prawnej, jak i jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej.
Zgodnie z przepisem art. 55 2 k.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
W ustawie o podatku od towarów i usług pojęcie "zbycie przedsiębiorstwa" nie jest zdefiniowane. Pojęcie to obejmuje zarówno "przeniesienie odpłatne" jak i "przeniesienie pod tytułem darmym".
W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których pewne elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji zbycia. W takim przypadku należy mieć na uwadze, czy zbywany zbiór składników majątkowych - spośród których wyłączono pewne elementy - może samodzielnie funkcjonować jako przedsiębiorstwo u nabywcy. I tak należy uznać, że wyłączenie od zbycia istotnych elementów przedsiębiorstwa, jak np. firma, patenty, inne prawa autorskie etc., powoduje, że mamy do czynienia ze zbyciem sumy składników majątkowych, a nie zbyciem przedsiębiorstwa. Natomiast jeśli wyłączone ze zbycia składniki przedsiębiorstwa nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jako takiego, to wówczas czynność na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług będzie uznana za zbycie przedsiębiorstwa, chociaż nie objęła wszystkich składników majątkowych.
Czynnością zbycia przedsiębiorstwa nie jest zatem darowizna pewnych składników majątkowych, nawet jeśli stanowiły one u zbywcy znaczną część wartości przedsiębiorstwa. W tym przypadku bowiem zbywca nie pozbywa się przedsiębiorstwa, lecz części swojego majątku-stanowiącego towar.
Ustawodawca, wskazując w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, że jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, wyraźnie ograniczył stosowanie tej regulacji do przedsiębiorstwa jako całości pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, a nie do jego poszczególnych części.
Z przedmiotowego wniosku wynika, że przedmiotem darowizny mają być nieruchomości, w których zbywca wynajmował lokale, a nie inne składniki materialne czy niematerialne związane z tymi nieruchomościami, przeznaczone do realizacji określonego zadania gospodarczego.W tym stanie rzeczy darowizna poszczególnych składników majątkowych nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, zdaniem organu podatkowego, przedmiotowa darowizna nieruchomości obejmująca jedynie część majątku darczyńcy mimo, że była w niej prowadzona działalność gospodarcza, nie może być wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, a więc podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku oraz stanu prawnego obwiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Interpretacja traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj