Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PM-IV/436-6/05
z 13 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-IV/436-6/05
Data
2005.12.13



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Właściwość organów podatkowych --> Właściwość miejscowa organów podatkowych


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż ratalna


Pytanie podatnika
1. Czy w sytuacji, gdy wynikająca z umowy sprzedaży cena płatna jest w ratach podatek od czynności cywilnoprawnej uiszcza się sukcesywnie w chwili spełnienia świadczenia (w datach zapłaty kolejnych rat), czy też obowiązek zapłaty podatku powstaje z chwilą zawarcia umowy od całej kwoty (ceny sprzedaży)?2. Który urząd - wg miejsca zamieszkania/siedziby sprzedającego czy nabywającego - jest właściwy w sprawie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży akcji, gdy zobowiązanym z umowy do uiszczenia podatku jest sprzedający?


Ad.1 Zgodnie z treścią art.3 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U.Nr 41 poz. 399 z późn. zm.) obowiazek podatkowy od umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl zapisu art.6 ust.1 pkt 1 lit.c podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedazy wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Zgodnie natomiast z art. 10 ust.1 podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podartek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek pobierany jest przez płatnika.

Ad. 2 Artykuł 5 ust.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, iż obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na osobach fizycznych, prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnyej będącymi stronami czynności cywilnoprawnych. Zgodnie natomist z art.12 ust.1 pkt 2 organem właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umów przeniesienia własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i praw majątkowych wykonywanych w kraju jest -naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) nabywcy, a jeżeli tylko zbywca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zbywcy.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz z godnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj