Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-2845/KW/05
z 28 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-2845/KW/05
Data
2005.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
paliwo
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodów ciężarowych, do których podatnik nie posiada świadectwa homologacji?


W dniu 30.06.2005r. do tut. Organu Podatkowego wpłynął wniosek w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodów ciężarowych, do których Strona nie posiada świadectwa homologacji.

Z treści złożonego wniosku wynika, że dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie produkcji betonu towarowego i wyrobów betonowych, transportu betonu oraz handlu, Strona wykorzystuje samochody ciężarowe specjalne, tj. betono-mieszarkę MAN F09 o dopuszczalnej ładowności 12.140 kg i ilości miejsc 2, rok produkcji 1991, wywrotkę TATRA 148 o dopuszczalnej ładowności 16.000 kg i ilości miejsc 3, rok produkcji 1979 oraz pięć betoniarek TATRA 148 o dopuszczalnej ładowności od 10.900 kg do 24.000 kg i ilości miejsc 3, a wyprodukowanych w latach 1973 – 1981. Powyższe dane wynikają z dowodów rejestracyjnych. Do wymienionych samochodów Strona nie posiada świadectwa homologacji.

Zdaniem Strony zawartym we wniosku, ponieważ wykonuje ona czynności opodatkowane to przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Prawo to jest ograniczone poprzez art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, zgodnie z którym kwoty lub różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Przepis art. 86 ust. 3 odnosi się do nabycia samochodu osobowego oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru, natomiast ust. 5 art. 86 odnosi się do sposobu ustalenia dopuszczalnej ładowności oraz ilości miejsc (siedzeń) na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Dalej, zdaniem Strony, ponieważ wymienione samochody są typowymi samochodami ciężarowymi, przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu tylko i wyłącznie ładunków, to przysługuje odliczenie podatku naliczonego, związanego z nabyciem paliwa do ich napędu, na zasadach ogólnych, od dnia 1 maja 2004r.

Biorąc powyższe pod uwagę, tut. Organ Podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to nie jest jednak nieograniczone. Jednym z jego ograniczeń jest wynikający z art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy zakaz obniżania podatku należnego o podatek naliczony związany z nabywanymi przez podatnika paliwami silnikowymi, olejem napędowym oraz gazem, wykorzystywanymi do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, tj. do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru, wynikającego z art. 86 ust. 3 ustawy. W myśl tego przepisu dla ustalenia prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony konieczne jest określenie dwóch wartości, tj. dopuszczalnej ładowności samochodu oraz ilości miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. Z kolei jak wynika z art. 86 ust. 5 ustawy te dwie wielkości należy oznaczyć na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Obowiązek uzyskania wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku ich uzyskania został wprowadzony od dnia 1 stycznia 1984r. przez ministra właściwego do spraw transportu, zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1984r. Nr 6, poz.35).

Jednakże należy podkreślić, że dla skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu paliwa istotne jest, czy w ogóle ze świadectwa homologacji, wydanego na konkretny pojazd lub na dany typ pojazdu, wynika wyższa ładowność niż określona wzorem, zawartym w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego te świadectwa zostały wydane (producenta bądź importera). W przypadku samochodów sprzed 1984r. dopuszczalną ładowność oraz ilość miejsc można ustalić na podstawie wyciągu z zaświadczenia dopuszczalności typu, które było ówczesnym odpowiednikiem świadectwa homologacji.

Ponadto w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pojazdem samochodowym bezwzględnie ze swej istoty ciężarowym, np. o ładowności powyżej 3,5 tony lub specjalnego przeznaczenia, tzn. gdy z konstrukcji wynika, że pojazd przeznaczony jest wyłącznie do przewozu towarów lub jest pojazdem specjalnego przeznaczenia, stosuje się ogólne zasady odliczeń podatku naliczonego i dla skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do ich napędu nie ma zastosowania przepis art. 88 ust. 1pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym tut. Organ Podatkowy podziela stanowisko Strony w przedstawionej sprawie i uznaje, że przysługuje jej prawo odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa do przedmiotowych samochodów na zasadach ogólnych. Omówiony stan prawny dotyczy okresu od 1 maja 2004r. do 21 sierpnia 2005r.Z kolei z dniem 22 sierpnia 2005r., na mocy art. 1pkt 22 lit. a) i art. 9 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90, poz. 756), nastąpiła zmiana brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, tj. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Tym samym począwszy od dnia 22 sierpnia 2005r., odliczenie podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, jak ma to miejsce w przypadku samochodów wymienionych przez Stronę we wniosku, następuje na zasadach ogólnych.

Jednocześnie tut. Organ Podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego w przedmiotowym zapytaniu.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony i wiąże jedynie tutejszy Organ Podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj