Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach
PDI-415/30/2005
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/30/2005
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
najem
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
ryczałt ewidencjonowany
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
1. Czy Podatniczka może rozliczyć dochód z najmu samodzielnie, czy wraz z synem i synową oraz czy dochód ten należy rozliczyć odpowiednio do wysokości udziałów we współwłasności?
2. Jeżeli podatek musiałby być odprowadzany przez każdego ze współwłaścicieli samodzielnie, to czy wszyscy współwłaściciele muszą dokonać wyboru tej samej formy opodatkowania, czy też mogą rozliczać się na różne sposoby np. Podatniczka na zasadach ogólnych (podatek dochodowy), a syn i synowa w formie ryczałtu?
3. Który urząd skarbowy należy zawiadomić o zamiarze rozliczenia podatku w formie zasad ogólnych bądź ryczałtu?


Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wnioskuPodatniczka jest w 50 % właścicielką domu i działki znajdujących się w miejscowości "X". Właścicielami pozostałych 50 % nieruchomości są: jej syn (posiada 25 %) i synowa (posiada 25 %). Ww. współwłaściciele osiągają przychody z tytułu wynajmu ww. nieruchomości.

Pytania Wnioskodawcy:
W przedmiotowym wniosku Podatniczka zawarła łącznie pięć pytań. Jednakże dwa pytania nie dotyczyły jej indywidualnej sprawy i w związku z tym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wydał odrębne postanowienie nr .../2005 z dnia ... w sprawie odmowy udzielenia interpretacji.Natomiast pozostałe pytania przedstawiały się następująco:
1. Czy Podatniczka może rozliczyć dochód z najmu samodzielnie, czy wraz z synem i synową oraz czy dochód ten należy rozliczyć odpowiednio do wysokości udziałów we współwłasności?
2. Jeżeli podatek musiałby być odprowadzany przez każdego ze współwłaścicieli samodzielnie, to czy wszyscy współwłaściciele muszą dokonać wyboru tej samej formy opodatkowania, czy też mogą rozliczać się na różne sposoby np. Podatniczka na zasadach ogólnych (podatek dochodowy), a syn i synowa w formie ryczałtu?
3. Który urząd skarbowy należy zawiadomić o zamiarze rozliczenia podatku w formie zasad ogólnych bądź ryczałtu?

Stanowisko Wnioskodawcy:
1. Współwłaściciele wynajmowanej nieruchomości winni rozliczyć się odrębnie tj. osobno Podatniczka oraz osobno syn i synowa. Dochód winien być rozliczony przez każdego ze współwłaścicieli proporcjonalnie do wysokości udziału we współwłasności wynajmowanej nieruchomości.
2. Każdy ze współwłaścicieli może dokonać wyboru różnych form opodatkowania i dokonywać rozliczenia podatku dochodowego na różne sposoby.
3. O zamiarze rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu bądź zasad ogólnych należy zawiadomić urząd skarbowy właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy, sposób zastosowania prawa podatkowego:
Ad. 1Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Jak wynika z powyższego każda osoba fizyczna podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Ponadto każdy ze współwłaścicieli wynajmowanej nieruchomości winien opodatkować osiągnięty dochód z najmu proporcjonalnie do swego udziału w tejże nieruchomości. Współwłaściciele winni rozliczyć dochody osiągane z tytułu najmu odrębnie tj. osobno Podatniczka oraz osobno pozostali współwłaściciele.

Ad. 2Stosownie do art. 9a ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 źródłami przychodów są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Jak wynika z powyższego podatnicy osiągający przychody z najmu (o ile nie jest to najem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą) sami decydują o wyborze dla siebie formy opodatkowania i współwłaściciele mogą dokonać wyboru różnych (zasady ogólne, ryczałt) form opodatkowania.

Ad 3.Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jako zasadę przyjmuje, że dochody osiągane przez podatników ze źródła jakim jest najem, dzierżawa są opodatkowane na zasadach ogólnych określonych w tej ustawie, czyli bez dodatkowych oświadczeń z ich strony. Natomiast jeżeli podatnicy chcą być opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych to winni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tegoż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się że nadal prowadzi z tytułu najmu działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jak wynika z powyższego do osób osiągających przychody z najmu - odnośnie wyboru formy opodatkowania (zryczałtowany podatek dochodowy) - mają odpowiednio zastosowanie przepisy dot. osób prowadzących działalność gospodarczą.
Zatem Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj