Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DP2/423/88/05/JB
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DP2/423/88/05/JB
Data
2005.10.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bezskuteczność egzekucji
koszty uzyskania przychodów
wierzytelności nieściągalne
wpis do rejestru


Pytanie podatnika
1. możliwości uznania za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne udokumentowanych, wpisem do KRS dłużnika dokonanym na wniosek innego wierzyciela o umorzenie prowadzonej przeciwko podmiotowi egzekucji z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
2. momentu zaliczenia w/w wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj: możliwości uznania za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne udokumentowanych, wpisem do KRS dłużnika dokonanym na wniosek innego wierzyciela o umorzenie prowadzonej przeciwko podmiotowi egzekucji z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. momentu zaliczenia w/w wierzytelności do kosztów uzyskania przychodówNaczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka jest wierzycielem hurtowni X. Hurtownia X nie uregulowała swoich zobowiązań wobec Spółki za faktury rozliczeniowe pochodzące ze stycznia 2004 r. Wartość nieuregulowanych należności zaliczona była do przychodów podatkowych Spółki w 2004 r. Hurtownia X nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej. Wydawnictwo zgłosiło w Sądzie Rejonowym wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Wniosek został przez Sąd oddalony z powodu braku innych wierzycieli. Obecnie Spółka posiada aktualny odpis z KRS hurtowni X z dn. 22.07.2005 r, zawierający ostatni wpis dokonany 19.01.2005 r dotyczący umorzenia prowadzonej przeciwko temu podmiotowi egzekucji z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Podstawą dokonania wpisu było postanowienie Komornika Sądowego Rewiru I przy SR z 19.10.2004 r.Zdaniem Spółki zostały spełnione przesłanki art.16 ust.2 pkt.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dlatego też odpisane wierzytelności stanowią koszt uzyskania przychodu. Ponadto odpisy te powinny stanowić koszt uzyskania przychodów roku 2005, gdyż w tym roku został dokonany wpis do KRS i do tego momentu Wydawnictwo nie mogło znać treści w/w postanowienia Komornika Sądowego w Gdańsku.

Zgodnie z art.16 ust.1 pkt.25 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wierzytelności nieściągalne co do zasady nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu. Kosztem są jednak wierzytelności nieściągalne, które:zostały uprzednie zarachowane na podstawie art.12 ust.3 jako przychody należne,nie uległy przedawnieniu,nieściągalność wierzytelności jest udokumentowana według zasad określonych w art.16 ust.2 ustawy.Możliwość zaliczenia określonej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów jest uzależniona od spełnienia wyżej wymienionych warunków.Na podstawie art.16 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych udokumentowanie nieściągalności wierzytelności może zostać dokonane jedynie w oparciu o:1. postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego,2. postanowienie sądu o:a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku,gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lubb) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku,gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit.a), lubc) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku,3.protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dysponuje jedynie aktualnym odpisem z rejestru przedsiębiorców dotyczącym w/w dłużnika. Odpis z rejestrów przedsiębiorców zawiera wpis dotyczący umorzenia prowadzonej przeciwko podmiotowi egzekucji z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Podstawą dokonania wpisu stanowiło postanowienie Komornika Sądu Rewiru I przy SR.Postanowienie to zostało wydane w wyniku wszczęcia postępowania egzekucyjnego na wniosek innego wierzyciela i dotyczyło wierzytelności nie należącej do Spółki.W świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz powołanych powyżej przepisów brak jest możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przysługującej Spółce należności od hurtowni X. Warunkiem uznania wierzytelności za nieściągalną i zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów jest jej udokumentowanie w sposób określony w art.16 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odpis z rejestru, którym dysponuje Spółka oraz dokonane w nim zapisy nie stanowią dowodu dokumentującego nieściągalność przedmiotowej wierzytelności Spółki w rozumieniu powołanego art.16 ust.2.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt.1ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj