Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/4407-195/05
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/4407-195/05
Data
2005.10.21


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
impreza artystyczna
obsługa
stawki podatku
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Czy w świetle w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT oraz załącznika nr 4 nw. usługi są objęte zwolnieniem od podatku od towarów i usług (obsługa sprzętu nagłaśniającego i realizacja dźwięku w ramach obsługi imprez artystycznych i kulturalnych zakwalifikowanych do PKWiU - 92.32.10. )? Usługi są świadczone na rzecz podmiotów organizujących imprezy dla instytucji kulturalnych tj. teatry, filharmonie itp.


Decyzja

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997  r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 21 lipca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie nr D3/443/36/05 z dnia 7.07.2005 r. dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego (stawka VAT do opodatkowania usług obsługi sprzętu nagłaśniającego i realizacji dźwięku):

- odmawiam zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

W dniu 12.05.2005 r. wpłynął do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie wniosek o interpretację przepisów podatkowych. Z w/w wniosku wynikało, że Podatnik świadczy usługi polegające na obsłudze sprzętu nagłaśniającego i realizacji dźwięku w ramach obsługi imprez artystycznych i kulturalnych, zakwalifikowane przez Niego do ugrupowania PKWiU - 92.32.10. Zapytanie Podatnika dotyczyło problemu czy w świetle art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z  2004 r. z późn. zm.) oraz załącznika nr 4 do tej ustawy, w/w usługi objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług. Zdaniem Strony usługi te są zwolnione jeśli:

    1) będą świadczone na rzecz organizatorów imprez dla różnych instytucji kulturalnych, a Strona występuje jako podwykonawca,
    2) faktura za świadczone usługi wystawiona będzie przez Stronę na rzecz organizatora, a nie instytucji kulturalnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanowieniem z dnia 7.07.2005 r. nr D-3/443/36/05 stanowisko zawarte we wniosku z dnia 10.05.2005 r. uznał za nieprawidłowe i jednocześnie stwierdził, że wykonywane przez Podatnika usługi powinny być opodatkowane stawką 22%.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie z dnia 21.07.2005 r., w którym, wniosła o jego uchylenie i stwierdziła, że nie zgadza się z wykładnią podaną w postanowieniu, stojąc na stanowisku, że usługi polegające na obsłudze sprzętu nagłaśniającego i realizacji dźwięku w ramach obsługi imprez artystycznych i kulturalnych, mieszczą się w grupie ex 92 i nie są wyłączone ze stosowania stawki VAT "zw", o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 1 i poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto w zażaleniu Podatnik stwierdza, iż w jego pytaniu była nieścisłość, gdyż zakwalifikował swoje usługi jako związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), gdy faktycznie usługi wykonywane przez Niego to usługi stricte kulturalne, objęte klasyfikacją PKW i U 9234Z - działalność rozrywkowa pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia stwierdzam co następuje:

Usługi obsługi sprzętu nagłaśniającego i realizacji dźwięku w ramach obsługi imprez artystycznych i kulturalnych w klasyfikacjach statystycznych, ujęte są w grupie usług związanych z rekreacją, kulturą i sportem (PKWiU 92). Zgodnie z art.. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z 2004 r.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. Wszystkie te usługi zostały wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT stanowiącym wykaz usług zwolnionych z podatku VAT. Wskazana wyżej pozycja zawiera enumeratywnie w niej wymienione wyłączenia w stosunku do niektórych usług wchodzących w zakres tej grupy. W wyłączeniach tych w punkcie 4 ujęta została między innymi podgrupa o symbolu PKWiU (92.32.10) - usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych, tj. usługa, której dotyczy przedstawione zapytanie. W związku z powyższym usługa obsługi sprzętu nagłaśniającego i realizacji dźwięku w ramach obsługi imprez artystycznych i kulturalnych nie została objęta zwolnieniem z podatku VAT.

Ponadto art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Usługa powyższa nie została uwzględniona w poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 7% podatku VAT. Opodatkowanie stawką 7 % na podstawie załącznika nr 3 ustawy o VAT, poz. 156 pkt 2 dotyczy usług rozrywkowych pozostałych - wyłącznie wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych.

Z uwagi na powyższe usługa obsługi sprzętu nagłaśniającego i realizacji dźwięku w ramach obsługi imprez artystycznych i kulturalnych (PKW i U 92.32.10) nie mieści się ani w załączniku nr 3 ani w załączniku nr 4 do ustawy o VAT dlatego też powinna być opodatkowana stawką podstawową - 22 %.

Odpowiedź udzielona w niniejszej sprawie przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie jest prawidłowa i została udzielona w odniesieniu do przedstawionego w zapytaniu z dnia 10.05.2005 r. stanu faktycznego. Postępowanie przed organem drugiej instancji wszczęte w wyniku wniesionego zażalenia odnosi się do wydanego w powyższy sposób postanowienia i nie może obejmować swym zakresem rozszerzonego lub zmienionego zażaleniem stanu faktycznego. Odpowiedź Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie udzielona na indywidualne zapytanie innego podmiotu nie jest wiążąca w niniejszej sprawie i podlega weryfikacji przez organ podatkowy drugiej instancji

Mając powyższe na uwadze orzekam jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i wyłącznie z powodu niezgodności z prawem może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie za  pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę składa się w 2 egz.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj