Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PP/4430-26/05
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430-26/05
Data
2005.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
gmina
opodatkowanie
refundacja
wpłaty partycypacyjne


Pytanie podatnika
Czy wpłaty ludności przekazywane na rachunek Urzędu Gminy z tytułu partycypacji w kosztach realizacji przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych należy opodatkować podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z dnia 14 stycznia 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.11.2005r. (uzupełnionego dnia 05.12.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wpłat przekazywanych przez mieszkańców na rachunek Urzędu Gminy

postanawiam

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku za prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21.11.2005r. uzupełnionym dnia 05.12.2005r. (...) zwróciła się o wyjaśnienie, czy wpłaty ludności na wykonanie przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych należy opodatkować podatkiem od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wpłaty te są refundacją dla Gminy części kosztów realizacji inwestycji z zakresu gospodarki komunalnej tj. budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Inwestycja jest realizowana przy współudziale środków finansowych przekazanych przez mieszkańców, którzy wyrazili chęć podłączenia się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wykonanie przyłączy i podłączenie gospodarstw jest częścią inwestycji. Wpłaty mieszkańców będą dokonywane na rachunek bankowy Urzędu Gminy. Wpłacającym nie przysługują żadne świadczenia z tytułu dokonanych wpłat, czy to w postaci obniżenia ceny za wodę, jak i ilości odprowadzanych ścieków, czy też w jakiejkolwiek innej formie. Wybudowane sieci Gmina przekaże nieodpłatnie Zakładowi Usług Komunalnych w (...), który będzie świadczył usługi w zakresie odprowadzania ścieków i dostarczania wody na terenie Gminy.

Gmina prezentuje stanowisko, że podatek VAT nie powinien być naliczony od wpłat mieszkańców, gdyż w ogólnym koszcie inwestycji mieszczą się przyłącza, za które Gmina opłaca podatek VAT wykonawcy. Wpłaty mieszkańców stanowiłyby podwójne opodatkowanie tej czynności, a jednocześnie Gmina nie może odliczyć podatku VAT od realizowanej inwestycji.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Gminy, że wpłaty mieszkańców nie będą w przedstawionym stanie faktycznym podlegały opodatkowaniu jest słuszne. Jednakże podstawą do tego nie będzie fakt, że wpłaty te stanowiłyby podwójne opodatkowanie tej czynności, gdyż Gmina zapłaci wykonawcy za wykonanie inwestycji podatek VAT, a jednocześnie nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od realizowanej inwestycji. Zdaniem tutejszego organu podatkowego wpłaty mieszkańców dokonane na rachunek Urzędu Gminy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w opisanym stanie faktycznym nie wystąpi odpłatna czynność podlegająca opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Według definicji zawartej w art.7 i art.8 cyt. ustawy o VAT, przy dostawie jak i świadczeniu usług, w grę musi wchodzić określone świadczenie jednego podmiotu na rzecz innego. W omawianej sprawie sytuacja taka miałaby miejsce gdyby Gmina w zamian za przekazane środki finansowe zobowiązała się do dostawy wody czy odprowadzania ścieków na rzecz wnoszących opłaty przez określony czas, bądź też wnoszący korzystaliby ze zmniejszonych opłat za dostarczaną wodę czy odprowadzane ścieki. Wówczas wystąpiłaby dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z okoliczności sprawy nie wynika też, aby z tytułu wniesienia przez mieszkańców określonych kwot na pokrycie części kosztów inwestycji miało miejsce odpłatne nabycie obiektu budowlanego lub roboty budowlanej. Zdaniem organu podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi odpłatna dostawa ani odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu. Wpłaty te nie mają więc związku z dostawą towaru, ze świadczeniem usług ani też nie mają wpływu na cenę, zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Stosownie do art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W związku z powyższym postanowiłem jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze, zgodnie z art. 169 § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie wniesienie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj