Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/41/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/41/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody


Słowa kluczowe
rata leasingowa
samochód ciężarowy
spadek


Pytanie podatnika
czy mam prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od rat leasingowych przy zakupie samochodu ciężarowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 § 4, art. 97 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz.60 ze zm.) oraz art. 154 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.07.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 14.07.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 14.07.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w dniu 9.04.2003r. Pan J Ż - ojciec, prowadzący działalność gospodarczą Zakład Obróbki Drewna - Tartak w T zawarł umowę leasingu operacyjnego ( załączoną do wniosku) , na samochód ciężarowy marki Honda na który posiada wyciąg ze świadectwa homologacji, o ładowności pow. 500 kg. i zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującymi przed 1.05. 2004 r. korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych. Po wejściu w życie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami przedmiotowa umowa została zarejestrowana w tut. Urzędzie w dn. 13.05.2004 r. i w dalszym ciągu od rat leasingowych odliczany był podatek VAT w pełnej wysokości . W grudniu 2004 r. podatnik zmarł . W dniu 10.01.2005 r. sporządzono aneks do tej umowy na podstawie którego stał się Pan stroną umowy leasingowej- leasingobiorcą- przejmując przedmiotowy samochód do dalszego użytkowania odliczając podatek naliczony zawarty w ratach leasingowych, gdyż od stycznia br. jest Pan czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i według oświadczenia kontynuuje Pan działalność po zmarłym ojcu , prowadząc Zakład Obróbki Drewna. Do wniosku dołączono postanowienie stwierdzające nabycie praw do spadku po J Ż w 1/3 części przez syna K oraz zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i o numerze REGON.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie, czy w opisanym stanie faktycznym ma Pan prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od rat leasingowych .Wyrażono stanowisko, że ma Pan takie prawo, gdyż jako ustawowy spadkobierca przejął Pan wszelkie prawa i obowiązki po zmarłym ojcu . Umowa leasingowa jak i aneks do umowy zostały zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym zgodnie z obowiązującymi przepisami

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa: Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązującym w takim brzmieniu do 21.08.2005 r., w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, czyli takich, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza od określonej wg wzoru:Dł = 357kg + n x 68kg gdzie Dł – oznacza dopuszczalną ładowność,n – ilość miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy na podstawie umowy leasingu,kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu nie może przekroczyć kwoty 5.000 zł.

Ponadto, zgodnie z art. 154 ust. 1 i 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT, przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1.05.2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Przepis ust. 1 ma zastosowanie w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian umowy po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 14.05.2004 r.Mając na uwadze fakt, iż przedmiotowa umowa leasingu została zgłoszona do rejestracji przez leasingobiorcę, w dniu 13.05.2004 r., spełnione zostały warunki określone w art. 154 ustawy o VAT.Zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 98 Ordynacji podatkowej, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązanie podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Przedmiotem przysługującej spadkobiercom sukcesji wynikającej z powyżej cytowanego art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej są wyłącznie prawa i obowiązki wynikające z norm prawa podatkowego. Prawa majątkowe mają przede wszystkim swój materialny i wymierny kształt. Przejawiają się one w szczególności w obowiązku zapłaty podatku, prawie do zwrotu nadpłaconego podatku, czy też prawie do ulgi podatkowej. Natomiast prawa niemajątkowe, o których mowa w art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem sukcesji podatkowej jedynie w przypadku gdy są związane z prowadzoną działalnością. Ich sukcesja może mieć miejsce jedynie w stosunku do spadkobiercy, który prowadzi działalność gospodarczą. Mogą to być prawa związane z uzyskanymi przez spadkodawcę patentami, licencjami, czy też uprawnieniami do znaków towarowych. Do praw niemajątkowych zalicza się także wszelkiego rodzaju prawa wynikające z postępowania podatkowego np. prawo do złożenia odwołania czy też skargi do sądu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj