Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-651/211/JS/05
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-651/211/JS/05
Data
2005.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy wykorzystując daną dotację po rozpoczęciu działalności gospodarczej zgodnie z wyznaczonymi terminami, wydatki na zakup wyposażenia lokalu, sprzętu komputerowego i programów komputerowych zgodnie z fakturami i rachunkami może Pani wpisać w koszty uzyskania przychodu?


Otrzymała Pani z Urzędu Pracy dotację dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie 11.300 zł. Firma będzie zarejestrowana jako osoba fizyczna. Nabyte towary będą przez Panią wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.12.2005r., stwierdza, iż wydatki na wyposażenie, sfinansowane ze środków przyznanych podatnikowi z Funduszu Pracy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, natomiast do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakupionych za pieniądze uzyskane z Funduszu Pracy.

Stosownie do art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit. b) powołanej ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W tym bowiem przypadku, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów będą odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 22a-22o, jednakże z uwzględnieniem art. 23 omawianej ustawy. W myśl art. 23 ust. 1 pkt. 45 kosztów uzyskania przychodów nie stanowią odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zatem wydatki na nabycie wyposażenia, tj. składników majątku niepodlegających wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych, sfinansowane ze środków przyznanych Pani z Funduszu Pracy, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów z tytułu podjętej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatki te zostały bowiem poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione na liście kosztów nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ustawy o podatku dochodowym.

Natomiast za koszt uzyskania przychodów nie można uznać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których zakup sfinansowany został z pieniędzy otrzymanych przez Panią z Funduszu Pracy. Zastosowanie w tym przypadku mieć będzie cyt. wyżej art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane przez Panią z Funduszu Pracy środki finansowe na zakup środków trwałych są formą zwrotu wydatków poniesionych na ich nabycie i mieszczą się w pojęciu „zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie”. Bez znaczenia jest fakt, iż środki finansowe otrzymała Pani przed dokonaniem wydatku. Należy bowiem uwzględnić jednoznaczne intencje przyznania środków z Funduszu Pracy, które miały służyć między innymi sfinansowaniu „za Podatnika” zakupu środków trwałych. W omawianym przypadku trzeba mieć na uwadze ostateczny rezultat, jakim jest rzeczywista refundacja poniesionych przez Panią wydatków.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym oraz w świetle powołanych przepisów kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia, tj. składników majątku niepodlegających wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych, zaś kosztów uzyskania przychodów nie będą stanowiły odpisy amortyzacyjne od zakupionych przez Panią środków trwałych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj