Interpretacja Urzędu Skarbowego w Parczewie
PP-443-9/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-9/05
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Parczewie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opakowania zwrotne


Pytanie podatnika
Czy obciążenie kaucją, od której nie nalicza się podatku VAT, może być wystawione za pomocą faktury VAT?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 - z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku z wnioskiem z dnia 21 września 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:P. P. U. H. Hurtownia Artykułów Spożywczych prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi, w tym napojami alkoholowymi - piwo, wino. Napoje sprzedawane są w opakowaniach zwrotnych, za które Przedsiębiorstwo obciąża kaucją odbiorcę zgodnie z podpisaną umową. Obciążenie kaucją ewidencjonowane jest na fakturze VAT bez naliczania podatku VAT, a po zwrocie opakowań wystawiana jest korekta faktury VAT. Podatnik pyta:Czy obciążenie kaucją, od której nie nalicza się podatku VAT, może być wystawione za pomocą faktury VAT? Zdaniem podatnika postępowanie jego jest prawidłowe, gdyż posiada umowy z kontrahentami na zwrot opakowań i naliczanie kaucji, dopiero po wyznaczonym terminie zwrotu opakowań, w razie ich braku, wystawiana jest faktura na ich sprzedaż z podatkiem VAT. Z powodu braku w programie komputerowym opcji wystawiania NOT, podatnik stosuje do obciążenia i uznania kaucji fakturę VAT.

W rozpatrywanej sprawie należy przytoczyć brzmienie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Kaucja - wg Słownika Języka Polskiego (PWN, Warszawa 1996r.) - jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.

Z powyższej definicji kaucji wynika, że wydanie opakowania zwrotnego w zamian za kaucję nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ustawy, zatem czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Generalnie faktura dokumentuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Fakt, iż pobranie kaucji w momencie sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT potwierdza przepis § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., m.in. w sprawie wystawiania faktur VAT (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w którym określono sposób dokumentowania sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym. Podatnik, który sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.

Fakt wydania opakowań odbiorcy oraz fakt ich zwrotu, jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, powinien być dokumentowany za pomocą wewnętrznych dokumentów księgowych i ewidencji wydania i zwrotu opakowań zwrotnych

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj