Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/5514/39/05
z 9 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/5514/39/05
Data
2005.12.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
koszty uzyskania przychodów
nauka zawodu
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług pielęgniarskich ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki na kształcenie zawodowe w szkole pomaturalnej w zakresie farmacji?


Podatnik wnioskiem z dnia 11.10.2005 r. zwróciła się o udzielenie informacji w następującej sprawie: prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług pielęgniarskich. Pracuje w przychodni lekarskiej, świadcząc usługi na podstawie umowy z lekarzem.

Strona wnosi zapytanie, czy świadcząc w/w usługi ma prawo zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki na kształcenie zawodowe w szkole pomaturalnej w zakresie farmacji.

Podatnik uważa, iż wydatki powyższe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż uzyskanie przez nią dodatkowego wykształcenia wpłynie na sposób świadczenia usług.

W myśl przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione celem osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki związane z kształceniem podatnika w szkołach nie są ujęte w katalogu zamkniętym wydatków, które nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w przepisie art. 23 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów, zgodnie bowiem z ogólnym pojęciem kosztów zawartym w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawowym warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów - jest poniesienie go z zamiarem osiągnięcia przychodów.

Zatem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy między danym wydatkiem a przychodem.

O istnieniu związku przyczynowo-skutkowego między wydatkiem a przychodem może być mowa w sytuacji, gdy przychód jest następstwem poniesienia kosztu.

Wobec powyższego podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe, jeżeli mają one wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Jeżeli natomiast przychód powstanie również wtedy, gdy nie został poniesiony wydatek , znaczyć to będzie, że przychód nie jest następstwem poniesienia wydatku, a zatem brak jest między nimi związku przyczynowo-skutkowego.

Powyższe oznacza zatem, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodów.

Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpłatne dokształcanie, jednakże tylko wtedy, gdy jest ono niezbędne przy prowadzeniu tej działalności i ma związek z osiąganymi przychodami, gdyż nie każde podjęcie nauki jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chociaż powoduje wzrost posiadanych kwalifikacji.

Tut. Organ stwierdza, iż podjęcie przez stronę nauki w studium farmaceutycznym nie ma związku z osiąganymi przez nią przychodami, gdyż wykonuje ona usługi pielęgniarskie /gabinet zabiegowy/, a ordynowanie leków należy do obowiązków lekarza.

Podatnik w swoim wniosku również nie wskazała na istnienie takiego związku.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za nieprawidłowe przedstawione stanowisko podatnika we wniosku z dnia 11.10.2005 r.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj