Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PD-415/21/MJ/05
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/21/MJ/05
Data
2005.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dochody uzyskiwane za granicą
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy w zwiazku z pracą w Holandii należy składać deklarację PIT-53 w przypadku, kiedy należna zaliczka na podatek jest kwotą ujemną?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach, po rozpatrzeniu złożonego dnia 18.10.2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z pracy za granicą, uznaje przedstawione w sprawie stanowisko za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Zgodnie z art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 18.10.2005 r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W piśmie zwrócono się z zapytaniem czy w związku z pracą w Holandii należy składać deklarację PIT-53 w przypadku, kiedy należna zaliczka na podatek jest kwotą ujemną.

W złożonym wniosku przedstawiono stan faktyczny, zgodnie z którym stwierdza się, iż podatnik po powrocie z Holandii nie złożył deklaracji PIT-53, ponieważ zaliczka na podatek w jego przypadku nie wystąpiła. Po przeliczeniu kwoty do zapłaty, podatnik otrzymał kwotę ujemną.
W przedstawionym własnym stanowisku w sprawie stwierdzono, iż w przypadku, kiedy należna zaliczka na podatek jest kwotą ujemną, nie ma obowiązku składania deklaracji PIT-53.

Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stwierdza co następuje:

Stosownie do postanowień art. 44 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DZ. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z póżn. zm.), podatnicy podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19% tych dochodów, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju.
Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, o czym stanowi art. 44 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, jak stanowi art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie płatności zaliczki podatnicy są zobowiązani złożyć właściwemu organowi podatkowemu deklarację według ustalonego wzoru, którą w przypadku osób fizycznych osiągających przychody bez pośrednictwa płatnika ze stosunku pracy z zagranicy lub z emerytur i rent z zagranicy, jest PIT-53.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Konwencji z dnia 13 lutego 2002r. między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120) wynagrodzenia otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (tj. w tym przypadku w Polsce) mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie (tj. w Holandii), jeżeli praca jest wykonywana w drugim Umawiającym się Państwie (tj. w Holandii). Z przepisu tego nie wynika, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce wykonuje pracę w Holandii, to wynagrodzenie za nią może być opodatkowane wyłącznie w Holandii lub że nie może byc opodatkowane w Polsce.
Jako metodę unikania podwójnego opodatkowania określono metodę tzw. odlicznia proporcjalnego (art. 23 ust. 5 lit. a umowy).

Stosownie do art. 23 ust. 5 lit. a w/w Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów, jeżeli osoba majaca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Niderlandach, to Rzeczpospolita Polska zezwoli na odlicznie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Niderlandach. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku od dochodu, jaka została obliczona przed dokonaniem odlicznia i która odpowiada tej części dochodu, która może być opodatkowana w Niderlandach.
Oznacza to, że od podatku, jaki byłby należny w Polsce, należy odliczyć podatek zapłacony w Holandii. Ujemna różnica nie stanowi podstawy do żądania zwrotu nadpłaty, jak również nie ma obowiązku składania deklaracji PIT-53.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach uznaje przedstawione stanowisko w sprawie za prawidłowe.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14b § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj