Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1.443/90A/05
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1.443/90A/05
Data
2005.09.01



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura VAT
korekta faktury
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Jak udokumentować korekty dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 02.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie udokumentowania korekt dotyczących WNT - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02.06.2005 r. (data wpływu 03.06.2005 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka w ramach porozumienia z kontrahentem z kraju członkowskiego UE z tytułu dokonania w ciągu roku zakupu towarów powyżej określonej ilości otrzymuje tzw. „rabat marketingowy” przeznaczony na reklamę.

Rabat ten udzielany jest kwartalnie, a dostawca wystawia wówczas fakturę korygująca.

Rozliczenie udzielonego rabatu następuje poprzez potrącenie należności z kolejnych faktur zakupu.

Zdaniem Spółki, ponieważ wystawiona faktura korygująca przez kontrahenta unijnego nosi datę 27 kwietnia 2005 r (za okres I kwartału) należy wystawić fakturę VAT wewnętrzną „in minus” z tą samą datą i dokonać przeliczenia należności wg kursu średniego NBP również z dnia 27 kwietnia oraz rozliczyć w deklaracji miesięcznej za miesiąc kwiecień 2005 r.

Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega min. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Z ust. 3 w/w artykułu, wynika, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy obrót będący podstawa opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) …..
W przypadku opisanym we wniosku Spółka otrzymała fakturę korygującą, która przyznaje jej rabat ( przewidziany we wcześniej zawartej umowie ) z tytułu przekroczenia określonej ilości zakupionych paneli , a więc dotyczy zakupu skonkretyzowanego towaru.
Wystawiona faktura korygująca nie powoduje zmniejszenia kwot należnych z tytułu wcześniej dokonanych nabyć.
Dokonane nabycia pozostają bez zmian, a zgodnie z zawartą umową Spółka będzie miała możliwość pomniejszenia kwot dopiero z faktur otrzymanych w następnych okresach.

Tak więc udzielony rabat powiązany jest z przyszłymi transakcjami, a co za tym idzie faktura korygująca nie wywiera żadnych skutków podatkowych w momencie jej wystawienia. Udzielony rabat tylko wtedy mógłby korygować wcześniejsze nabycia gdyby można go było z nimi powiązać.
Rabat ten nie pomniejsza wcześniejszych nabyć (co wynika z zawartej umowy), a więc konieczność uwzględnienia uzyskanego rabatu będzie dotyczyła dopiero nabyć przyszłych.Skoro zaś nie pomniejsza wcześniejszych nabyć i udzielono go wcześniej, nim dochodzi do określenia podstawy opodatkowania z tytułu WNT, to w tej sytuacji mając na względzie cytowany przepis art. 31 ust. 1 i 3 oraz z art. 29 ust. 4 ustawy, podstawa opodatkowania kolejnych nabyć powinna być pomniejszona o udzielony rabat, bez konieczności wystawiania faktur korygujących.

Reasumując, stwierdzić należy, że otrzymaną fakturę korygującą należy przypisać przyszłemu nabyciu i pomniejszyć kwotę zapłaty o kwotę udzielonego rabatu.

Wystawiając fakturę wewnętrzną z tytułu WNT należy zastosować kursu wymiany z dnia wystawienia faktury, której dotyczy uwzględniany rabat.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Niniejsza interpretacja, zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 ustawy -Ordynacja podatkowa, służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj