Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
USPDII-1/109/38/05
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII-1/109/38/05
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
biegły
działalność wykonywana osobiście
obowiązek płatnika
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Podatnik jest biegłym sądowym w zakresie wyceny i oceny technicznej aparatury medycznej, w związku z czym wykonuje zlecenia na rzecz sądów, komornika a także szpitali i przychodni zdrowia. Usługi te nie wchodzą w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Czy rozliczenie usług biegłego następuje na dotychczasowych zasadach, tzn. czy na płatniku nadal ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy oraz czy podstawę naliczenia zaliczek na podatek stanowi przychód pomniejszony o należny podatek VAT ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko podatnika (...) przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2005 r., uzupełnionym w dniu 29.08.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów należnych biegłemu sądowemu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 09.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek nie spełniał wymogów przewidzianych przepisami prawa podatkowego, w związku z czym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie pismem z dnia 22.08.2005 r. Nr USPDII/415/109/38/05/308 wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia żądania. Wniosek został uzupełniony w dniu 29.08.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że podatnik jest biegłym sądowym w zakresie wyceny i oceny technicznej aparatury i sprzętu medycznego, w związku z czym wykonuje zlecenia na rzecz sądów, komornika a także szpitali, przychodni zdrowia. Ponadto podatnik prowadzi działalność gospodarczą której przedmiotem jest serwis aparatury medycznej. Usługi w zakresie wyceny i oceny technicznej aparatury i sprzętu medycznego nie wchodzą w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.
Podatnik pyta, czy rozliczenie ww. umów następuje na dotychczasowych zasadach, tzn. czy na płatniku nadal ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, czy podstawę naliczenia zaliczek na podatek stanowi przychód pomniejszony o należny podatek VAT.
Zdaniem podatnika z tytułu umowy o dzieło pomiędzy biegłym sądowym a zlecającym zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nadal nalicza i odprowadza płatnik. Podatek winien być naliczony od kwoty wymienionej w umowie pomniejszonej o podatek VAT z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20%. Płatnik jest również zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8B, na podstawie której następuje roczne rozliczenie podatku. Ponadto zdaniem podatnika przychodów z ww. umów nie wlicza się do przychodów z działalności gospodarczej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powołanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
A stosownie do postanowień art. 13 pkt 8 za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się również przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora ? jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zasady pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych z tego tytułu należności zostały określone w art. 41 i 42 ww. ustawy.
Jak wynika z treści art. 41 ust. 1, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).
Zaliczkę obliczoną w podany wyżej sposób, zgodnie z art. 41 ust. 1a, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 2 płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Jak wynika z powyższego, z tytułu świadczenia usług, o których mowa w art. 13 pkt 6 (a więc w sytuacji, gdy sąd lub prokurator zlecił wykonanie określonych czynności) na płatniku w każdej sytuacji ciąży obowiązek naliczania i pobierania zaliczki na podatek. W przypadku umów o dzieło lub umów zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8, płatnik nie ma obowiązku pobrania zaliczek jedynie w sytuacji, gdy wykonywane usługi wchodzą w zakres działalności gospodarczej podatnika i podatnik złoży płatnikowi stosowne oświadczenie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że jako biegły sądowy wykonuje usługi w zakresie wyceny i oceny technicznej aparatury i sprzętu medycznego na rzecz sądów, komornika a także szpitali i przychodni zdrowia. Usługi te nie wchodzą w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Zatem zarówno z usług świadczonych w tym zakresie na rzecz sądów (art. 13 pkt 6) jak i na rzecz pozostałych jednostek (komornik, szpitale - art. 13 pkt 8) płatnik jest zobowiązany do naliczenia i pobrania zaliczek na podatek od wypłaconych należności z zastosowaniem kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20%. Po zakończeniu roku, na podstawie otrzymanej od płatnika informacji PIT-8B przychody uzyskane z tego tytułu należy wykazać w zeznaniu podatkowym razem z przychodami z innych tytułów uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym.
Należnością za wykonanie zlecenia jest kwota wynagrodzenia należnego wykonawcy w kwocie brutto. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest wyraźnego zapisu, że podstawą naliczenia zaliczek na podatek dochodowy jest przychód pomniejszony o podatek od towarów i usług.
Jednakże stosownie do postanowień art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.
Zatem w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzeń należności biegłego za wykonaną usługę, przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jako podstawę należy przyjąć przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy, ul. Najśw. Marii Panny 3, w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj