Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/415/351/47/05/JK
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/415/351/47/05/JK
Data
2005.11.25



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
samochód osobowy
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
Czy kwoty wypłacane pracownikom Spółki w formie ryczałtu miesięcznego tytułem zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych pracowników dla potrzeb pracodawcy zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki.. z dnia 22 września 2005 r (data wpływu: 26 września 2005 r.) i uzupełnionego pismem z dnia 14 listopada 2005 r. ( data wpływu : 17 listopada 2005 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt.23 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Spółka wypłaca pracownikom w formie ryczałtu miesięcznego stosowne kwoty tytułem zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych pracowników dla potrzeb pracodawcy, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U.02.27.271 z późn. zm). W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:
Czy kwoty wypłacane pracownikom Spółki w formie ryczałtu miesięcznego tytułem zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych pracowników dla potrzeb pracodawcy zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawcy jest to przychód zwolniony od podatku. Cytowany przepis mówi, że wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za l kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej rzecz pracownika; przepis art. 23 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
Wątpliwości budzi, czy w tym wypadku możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów ustawy. W tym wypadku podstawą są przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U.02.27.271 z późn. zm). Rozporządzenie to stanowi przepis wykonawczy do ustawy (zostało wydane na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, póz. 1371 i z 2002 r. Nr 25, póz. 253). Przepis ten miał brzmienie:Art. 34a. 1. Na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane, do celów służbowych, samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy.2. Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, warunki ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu kosztów używania pojazdów, o których mowa w ust. 1, uwzględniając rodzaj pojazdu mechanicznego, jego pojemność oraz limit kilometrów w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, właściwych ze względu na miejsce zatrudnienia pracownika.Spółka uważa, że wobec tego możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynikała z samej ustawy, bo ustawa przewidująca możliwość używania pojazdów nie będących własnością pracodawcy przewidywała zwrot kosztów z tego tytułu, a jedynie co do warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów odsyłała do przepisów wykonawczych. Dlatego spełnione są warunki do zwolnienia w w. przychodów od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.
Zgodnie z obowiązującą od dnia 1 stycznia 2005 r treścią. art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego jest dokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Przepis ten został wprowadzony w życie ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93, poz. 894).
Jak wynika z treści cytowanego przepisu, omawiane zwolnienie podatkowe ma zastosowanie, jedynie wtedy, gdy obowiązek ponoszenia przez pracownika kosztów z tytułu używania własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych lub możliwość przyznania ich zwrotu została określona wprost w przepisach innych ustaw. Obecnie możliwość taka wynika z art. 46a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679 ze zm.) oraz z art. 6a ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (t. j. Dz. U. Nr 106, poz. 675 ze zm.). Wysokość zwracanych pracownikowi kosztów za używanie własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych precyzuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 ze zm.).Analogicznego rozwiązania dotyczącego zwrotu kosztów używania przez pracownika na potrzeby zakładu pracy własnych samochodów w jazdach lokalnych nie zwierają przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). W myśl art. 775 § 1 ustawy Kodeks pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Świadczenia realizowane z tego tytułu na rzecz pracownika dotyczą zatem jedynie należności za czas podróży służbowej, która odbywa się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Tym samym, należności dotyczące pokrycia kosztów związanych z podróżą służbową nie obejmują jazd lokalnych.W konsekwencji kwoty ryczałtów samochodowych, wypłacanych pracownikom jako zwrot kosztów z tytułu używania własnych samochodów dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych, podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody pracownika ze stosunku pracy. Od przychodów tych płatnik, na zasadach określonych w art. 31, 32 i 38 tej ustawy, ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczki na podatek, a następnie odprowadzić je na właściwy rachunek bankowy urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj