Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DM/332/05/PI/IN-B
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DM/332/05/PI/IN-B
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
spadek
zakład
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy nabycie w drodze spadku części zakładu usługowego znajdującego się w Wielkiej Brytanii będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ?


POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 14 a § 1, 3, 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 2, art. 4 ust. 1 pkt 10, art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm./, w odpowiedzi na wniosek X z dn. 02.09.2005 r., (wpłynął do tutejszego Urzędu w dn. 06.09.2005 r.), uzupełniony przez pełnomocnika pismem z dnia 04.10.2005 r. (wpłynęło w tym samym dniu) w sprawie wydania interpretacji z zakresu przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola


p o s t a n o w i ł


- uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Pytanie:
Czy nabycie w drodze spadku części zakładu usługowego znajdującego się w Wielkiej Brytanii będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ?
Stan faktyczny:
Nabycie w drodze spadku po zmarłym małżonku części zakładu usługowego w Wielkiej Brytanii, lokalu mieszkalnego położonego w Warszawie, nieruchomości położonej w miejscowości P oraz innych składników majątkowych. Spadkobierczyni jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Miejscem stałego zameldowania spadkobiercy jest W, zaś miejscem aktualnego zamieszkania jest L w Wielkiej Brytanii.
Stanowisko wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie w drodze spadku po zmarłym V przez X części zakładu usługowego znajdującego się w Wielkiej Brytanii będzie zwolnione z opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn /Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm./ podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.
Z kolei art. 2 w/w ustawy stanowi, iż nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści tych przepisów ustawy podatkowej, wynika że do nabycia w drodze spadku majątku znajdującego się częściowo w Wielkiej Brytanii i częściowo w Polsce, mają zastosowanie przepisy polskiej ustawy podatkowej, jeżeli nabywca jest obywatelem RP lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium RP w chwili otwarcia spadku.
Skoro zatem nabycie przedmiotów majątkowych znajdujących się za granicą i w Polsce, w myśl art. 2 w/w ustawy, podlega polskiej ustawie podatkowej, stwierdzić należy że w stosunku tych przedmiotów zastosowanie mają przepisy o zwolnieniu od opodatkowania.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy, zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; nie dotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

W ust. 4 art. 4 w/w ustawy ustawodawca zastrzegł, iż zwolnienia określone w ust. 1 stosuje się, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedyne zastrzeżenie odnośnie stosowania zwolnień określonych w ust. 1 art. 4, zatem stwierdzić można, że zwolnieniem objęte mogą być wszelkie wymienione w art. 4 ust. 1 w/w ustawy przedmioty majątkowe, które na podstawie art. 1 i art. 2 w/w ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn określając zakres przedmiotowy opodatkowania dopuszcza możliwość nabycia rzeczy znajdujących się za granicą. Z kolei wśród przepisów o zwolnieniach, nie ma przepisu wyłączającego, ani wprost ani pośrednio, nabycia zakładu usługowego znajdującego się za granicą, ze zwolnień od podatku od spadków i darowizn.

Pouczenie
W myśl art. 14 a § 4 oraz art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.
Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionego stanu faktycznego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj