Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-220-1/05
z 21 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-220-1/05
Data
2005.12.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
składniki majątkowe
sprzedaż gruntów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowych stanowiących wartości niematerialne i prawne firmy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 grudnia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży niezabudowanych nieruchomości gruntowych stanowiących wartości niematerialne i prawne należące do firmy -stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe .

UZASADNIENIE Pismem z dnia 14 grudnia 2005 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik będąc firmą o statusie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą planuje dokonać sprzedaży zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości gruntowych innej firmie do wykorzystania ich w pozarolniczej działalności gospodarczej. Nieruchomości zakupione zostały w związku z planowaną rozbudową zakładu i stanowią wartości niematerialne i prawne należące do firmy , a założone dla gruntów niezabudowanych księgi wieczyste opisują je jako grunty rolne. Obecnie brak zatwierdzonego planu zagospodarowania przestrzennego natomiast poprzedni wskazywał , iż teren ten ma przeznaczenie przemysłowo - magazynowe. Podatnik stoi na stanowisku , iż biorąc pod uwagę przyszłe wykorzystanie nieruchomości gruntowych w pozarolniczej działalności gospodarczej należy opodatkować czynność sprzedaży przedmiotowych gruntów podatkiem od towarów i usług .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary natomiast, zgodnie z art. 2 pkt. 6 cyt. ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Podatnikami zaś w świetle art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. ( art. 15 ust. 2 ustawy).

W obecnie obowiązującym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT odpłatna dostawa gruntów objęta jest stawką podstawową w wysokości 22% , przy czym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ww. ustawy zwolnieniu przedmiotowemu poddano dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawne należy zauważyć, że Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ponadto zakupione nieruchomości gruntowe stanowią majątek firmy. Podatnik spełnia więc warunki wymienione w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT w związku z czym sprzedaż przedmiotowych nieruchomości gruntowych dla innego podmiotu gospodarczego pod przyszłe wykorzystanie ich w pozarolniczej działalności gospodarczej będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży niezabudowanych nieruchomości gruntowych stanowiących wartości niematerialne i prawne należące do firmy jest prawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj