Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB/415/81/05/BM
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/81/05/BM
Data
2005.08.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy uchylone


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
premia inwestycyjna
ulga inwestycyjna


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż środka trwałego (na który w latach jego budowy skorzystano z ulgi inwestycyjnej oraz premii inwestycyjnej) po upływie 5 lat w ciągu roku kalendarzowego w miesiącu następnym po miesiącu w którym ten okres 5 lat minął od wprowadzenia tych inwestycji do ewidencji środków trwałych spółki nie spowoduje utraty prawa do tych odliczeń ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.06.2005 r. (uzupełnionego w dniu 03.08.2005 r. o zajęte przez Spółkę stanowisko) - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.06.2005 r do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (w/w pismo Jednostka uzupełniła w dniu 03.08.2005 r. o zajęte własne stanowisko w sprawie). Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka w 1996 r. rozpoczęła inwestycję budynku biurowego którą zakończono w 2000r. Środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu 28 kwietnia 2000 r. W latach 1996 -1998 Spółka skorzystała z ulgi inwestycyjnej oraz premii inwestycyjnej na podstawie art. 18a ust.1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Jednostka ma wątpliwość czy może sprzedać w/w środek trwały bez utraty prawa do odliczenia wydatków inwestycyjnych oraz premii inwestycyjnej w roku 2005 czy w 2006.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 95, poz. 1101) w stosunku do podatników którzy przed dniem 01.01.2000 r. nabyli prawo do rozliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych, stosowane są przepisy zmienianej ustawy w zakresie zachowania oraz utraty prawa do odliczeń. W myśl art. 18a ust. 21 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy tracą prawo do odliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych (odpowiednio na podstawie art. 18a ust. 27 także premii inwestycyjnej) jeżeli przed upływem trzech lat od końca roku podatkowego, w którym skorzystali z odliczeń, przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia od podstawy opodatkowania.

Z treści pisma wynika że Spółka skorzystała z ulgi inwestycyjnej oraz premii inwestycyjnej związanej z przedmiotowym środkiem trwałym w latach 1996-1998. Tutejszy Organ odnosząc się do przedstawionej w piśmie sytuacji stwierdza, że zawarte w nim stanowisko Jednostki w którym zbycie powyższego środka trwałego w 2005 r. nie spowoduje utraty praw do tych odliczeń jest prawidłowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że wynika to z faktu, iż sprzedaż środka trwałego nastąpi po okresie 3 lat od końca lat w których spółka skorzystała z w/w odliczeń, a nie dlatego, że minęło 5 lat od wprowadzenia inwestycji do ewidencji środków trwałych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe d!a wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj