Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-184-1/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-184-1/05
Data
2005.12.16


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów
sprzedaż majątku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż jednej z działek budowlanych powstałej w wyniku podziału nabytej w spadku nieruchomości gruntowej?


Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 października 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży jednej z działek budowlanych powstałej w wyniku podziału nabytej w spadku na zasadach współwłasności nieruchomości gruntowej -stwierdza, iż stanowisko podatnika jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE Pismem z dnia 10 października 2005 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik 21.06.1993 r. wraz z trójką rodzeństwa nabył udział w spadku po zmarłych rodzicach . W wyniku nabycia spadku podatnik stał się właścicielem gospodarstwa rolnego w #188; części współwłasności . 27.06.2003 r. Uchwałą Rady Gminy zatwierdzono plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym przedmiotowe grunty przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową wraz z usługami towarzyszącymi . 25.11. 2003r. przedmiotowy grunt został podzielony na 7 działek i drogę dojazdową . Podatnik wraz z współwłaścicielami planuje obecnie sprzedać jedną z działek. Natomiast zbycie pozostałych działek nastąpi w okresie późniejszym bliżej nie określonym .

Podatnik stoi na stanowisku , iż w przedstawionym stanie faktycznym w myśl art. 5 ust.1 oraz art. 43 ust.1 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług , uwzględniając formę nabycia gruntu , jak również fakt , że sprzedaż gruntu nie jest wynikiem prowadzenia działalności gospodarczej , a także to ,że nie są spełnione przesłanki uzyskiwania przychodów z działalności zarobkowej w sposób ciągły i zorganizowany nie może być mowy o powstaniu obowiązku podatkowego w zakresie uiszczenia m.in. podatku od towarów i usług .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary natomiast, zgodnie z art. 2 pkt. 6 ww. ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem sprzedaż gruntów jako dostawa towarów podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Powyższy przepis wskazuje, że status podatnika uzależniony jest w istocie od prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym jest to działalność gospodarcza specyficznie zdefiniowana na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług. "Działalność gospodarcza" w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Powyższe oznacza, że definicja działalności gospodarczej dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług wykracza znacząco poza definicję działalności gospodarczej powszechnie rozumianej. Tak więc co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wynikające z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług wymienione w art. 5, 8 i 14 ww. ustawy, ale działalność gospodarcza powszechnie rozumiana nie jest warunkiem niezbędnym do tego, aby dana czynność podlegała, bądź nie podlegała opodatkowaniu. Dla zobrazowania powyższego stwierdzenia można przyjąć, że w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, działalnością gospodarczą jest każda działalność prowadzona przez np. producenta, a nie tylko działalność polegająca na samej produkcji.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem, przy czym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ww. ustawy zwolnieniu przedmiotowemu poddano dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Nawiązując do wypowiedzi Podatnika, iż sprzedaż przedmiotowych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uznać należy w świetle powyższego, iż nie jest to warunek decydujący, aby dana czynność podlegała bądź nie podlegała opodatkowaniu. W przedmiotowym stanie faktycznym Pytający jest podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą nie związaną z obrotem nieruchomościami, lecz zamierza dokonać sprzedaży z majątku własnego, działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.

Generalnie, opodatkowaniu podlegają czynności wynikające z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług wymienione w art. 5, 8 i 14 ww. ustawy, ale jak wcześniej wskazano działalność gospodarcza nie jest warunkiem niezbędnym do tego, aby dana czynność podlegała bądź nie podlegała opodatkowaniu. Zgodnie z definicją działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega także czynność wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono definicji "częstotliwości". W znaczeniu w jakim funkcjonuje to pojęcie w języku polskim, "częstotliwie" oznacza wielokrotnie. Aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik ma zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie. Osoba dokonująca dostawy gruntu budowlanego bądź pod zabudowę w ramach tak rozumianej prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje status podatnika VAT już z chwilą pierwszej transakcji, bowiem zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienie podmiotowe nie ma zastosowania do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Podatnik jako współwłaściciel gruntów w 2003r. wraz z rodzeństwem podjął działania w celu przygotowania gruntów pod budownictwo. Działania te polegały na podziale gruntu na 7 działek i 1 drogę dojazdową co wiązało się z uzyskaniem stosownych decyzji z Urzędu Gminy. Ponadto Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku VAT. Podatnik zamierza wraz z współwłaścicielami dokonać sprzedaży podzielonego gruntu. W ocenie tut. urzędu czynność sprzedaży 7, odpowiednio przygotowanych działek, pod budownictwo mieszkaniowe ma charakter zorganizowany, a co za tym idzie stały (ciągły) w jakimś horyzoncie czasowym tj. częstotliwy, stanowi tym samym w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT działalność gospodarczą.Przy czym bez znaczenia pozostaje fakt , iż podatnik stał się współwłaścicielem przedmiotowych gruntów w wyniku nabycia masy spadkowej, gdyż o zwolnieniu bądź opodatkowaniu przedmiotowej dostawy podatkiem od towarów i usług decyduje nie sposób nabycia gruntu, lecz sposób jego zbycia czyli przeznaczenia w chwili sprzedaży .

Reasumując powyższa czynność sprzedaż przedmiotowych działek budowlanych podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22% . W świetle powyższego stanowisko podatnika w sprawie zwolnienia od podatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych nabytych jako udziały w spadku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj