Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-227/2005/RW
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-227/2005/RW
Data
2005.11.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi przetwarzania danych
weryfikacja danych


Pytanie podatnika
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ? dalej podatnik, prowadząc działalność gospodarczą, świadczy na rzecz zleceniodawców mających siedzibę poza terytorium kraju, usługi polegające na monitorowaniu badań klinicznych prowadzonych przez zleceniodawców, poprzez dostarczanie niezbędnych informacji, w szczególności: zbieranie danych dotyczących ośrodków badawczych, przetwarzanie i weryfikacja danych oraz przekazywanie ich zleceniodawcy, monitorowanie ośrodków badawczych , zbieranie danych dotyczących postępów w badaniu, kontrola jakości zbieranych danych.
Podatnik stoi na stanowisku, iż miejscem świadczenia usług zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 w związku z ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej ustawy o VAT, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona.
Równocześnie podatnik uważa, iż w związku z powyższym przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczoną usługą, jak również do zwrotu podatku w trybie art. 87 ustawy o VAT.


Zgodnie z art. 27 ust.3 w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz m.in. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę , stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Natomiast ust. 4 art. 27 wymienia usługi w stosunku do których stosujemy powyższą zasadę, gdzie w punkcie 3 wskazanego artykułu ustawodawca przewidział powyższą zasadę do świadczonych usług przetwarzania danych i dostarczania informacji. Z wniosku podatnika wynika, iż przedmiotem działalności, czyli świadczonych usług przez podatnika na rzecz podmiotu z terytorium Wspólnoty jest szeroko rozumiana usługa przetwarzania danych i dostarczania informacji. W związku z powyższym prawidłowe jest stanowisko podatnika, iż miejscem świadczonych usług jest miejsce gdzie usługobiorca posiada siedzibę.

Natomiast z art. 86 ustawy o VAT wynika, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi , o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy zaznaczyć, iż ustawodawca w art. 86 ust.8 wprowadził możliwość odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z wykonywaniem wybranych czynności nieopodatkowanych. Zgodnie z tą regulacją, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m.in. świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W związku z powyższym regulacja ta adresowana jest do usługodawców, którzy wykonują usługi na rzecz osób mających siedzibę bądź miejsce zamieszkania zagranicą, a usługi te uważane są, na podstawie art. 27 ustawy o VAT , za wykonane poza terytorium kraju. W konsekwencji usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium polski. Dla uniknięcia obciążenia polskich usługodawców, postanowiono wprowadzić rozwiązanie szczególne, które umożliwia podatnikom odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z wykonywaniem poza terytorium kraju czynności , które w Polsce byłyby opodatkowane.

W świetle powyższego, opierając się na stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika należy stwierdzić, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe, tzn. że podatnikowi przysługuje prawo odliczenia od podatku należnego, podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług służących wykonaniu usług na rzecz podmiotu z terytorium Wspólnoty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj