Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-257/2005/RW
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-257/2005/RW
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
produkcja filmowa
usługi radiowo-telewizyjne
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na usługach operatorskich. Podatnik podpisuje umowy m.in. z agencjami telewizyjnymi na obsługę kamer operatorskich w czasie emisji np. imprez sportowych, koncertów. Zdaniem podatnika wykonywane usługi sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 92.20Z ?Działalność radiowa i telewizyjna? oraz PKWiU 92.11.Z ? Produkcja filmów i nagrań wideo?. Jednakże, jak wynika z wniosku głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej są usługi operatorskie, czyli usługi radia i telewizji.
W ocenie podatnika usługi operatorskie związane są z nadawaniem programów telewizyjnych, dlatego też w tym przypadku ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe usług ? poz.12 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zm.)-dalej ustawa o VAT.


Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej na wstępie ustawy o VAT w związku z pozycją 12 załącznika nr 4, zwolniono od opodatkowania klasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.2 ? usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:
- usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- działalności agencji informacyjnych.

Oznacza to zatem, iż powyższa preferencja w postaci przedmiotowego zwolnienia od podatku VAT dotyczy wyłącznie usług (PKWiU 92.2) wykonywanych przez publiczne radio i publiczną telewizję, stąd też w przypadku świadczenia przedmiotowych usług przez podmioty inne niż wyżej wymienione, cytowany przepis nie będzie miał zastosowania. Jednocześnie w ramach art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 155 załącznika nr 3 postanowiono, iż usługi radia i telewizji (PKWiU 92.2) inne niż wymienione w pozycji 12 załącznika nr 4 (a więc korzystające ze zwolnienia od opodatkowania) podlegają opodatkowaniu według preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%.

W tym kontekście należy stwierdzić, iż świadczone przez wnioskodawcę usługi podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 7% i to bez względu na to, dla kogo są świadczone, czy dla publicznych radia i telewizji czy dla podmiotów pośredniczących.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w zał. nr 4 do ustawy o VAT. W poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005 r. wymieniono PKWiU ex 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem m.in.:- usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi - usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych. Zatem o ile usługi świadczone przez podatnika związane są z kulturą i mieszczą się w grupie ex 92 PKWiU, oraz nie są związane z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi to podlegały zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 do dnia 31 maja 2005 r.

W związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług od dnia 1 czerwca 2005 r. usługi związane z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usługi związane z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usługi związane z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach oraz usługi związane z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach zostały wyłączone z katalogu usług zwolnionych od podatku VAT (art. 1 pkt. 38 lit. b ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 poz. 756).Oznacza to, że usługi te poprzez wyłączenie ze zwolnienia od dnia 1 czerwca 2005 r. podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów, pragnie podkreślić, iż niniejsza interpretacja wydana jest w oparciu o klasyfikacje PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), natomiast na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania usługi do danego grupowania PKWiU, ponieważ konstrukcja przepisów ustawy o VAT, uzależnia opodatkowanie i zastosowanie określonych stawek podatku od konkretnej klasyfikacji statystycznej danego towaru bądź usługi, czyli wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W przypadku trudności z zakwalifikowaniem danej usługi do właściwego grupowania klasyfikacji statystycznej, podatnik może wystąpić z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych) z podaniem szczegółowego opisu sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj