Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US. I/415/26/05/1, I US. I/415/27/05/1
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US. I/415/26/05/1, I US. I/415/27/05/1
Data
2005.10.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel wydatku
sprzedaż mieszkania
sprzedaż nieruchomości
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania wydatkuje się w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na wpłatę wkładu budowlanego na spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego, które to prawo nabędzie z chwilą otrzymania mieszkania, tj. po upływie dwóch lat od daty sprzedaż należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 5.09.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej potwierdzenia, czy jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania wydatkuje w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na wpłatę wkładu budowlanego na spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego, które to prawo nabędzie z chwilą otrzymania mieszkania, tj. po upływie dwóch lat od daty sprzedaży, to czy będzie musiała zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy, działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 5.09.2005 r. pan Tadeusz R. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie: podatnik wraz z żoną w dniu 18.05.2005 r. aktem notarialnym Rep. A Nr 2235/2005 dokonał sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego za cenę 135.000 zł. W dniu 19.05.2005 r. podatnik oraz jego żona złożyli oświadczenie, iż przychód uzyskany ze sprzedaży ww. prawa przeznaczą w okresie dwóch lat od daty sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ponadto przed sprzedażą ww. prawa majątkowego żona podatnika pani Maria R. w styczniu 2005 r. została członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej „E.” w R. Pan Tadeusz R. zamierza w okresie dwóch lat od daty sprzedaży ww. mieszkania przychód z tej sprzedaży przeznaczyć w całości na wkład budowlany na budowę lokalu mieszkalnego w ww. Spółdzielni. Jednakże z przyczyn od podatnika niezależnych tytuł prawny na ww. mieszkanie otrzyma dopiero po upływie dwuletniego okresu od sprzedaży mieszkania. Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik sformułował pytanie: czy jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania wydatkuje w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na wpłatę wkładu budowlanego na spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego, które to prawo nabędzie z chwilą otrzymania mieszkania, tj. po upływie dwóch lat od daty sprzedaży, to czy będzie musiał zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy. Pan Tadeusz R. złożył oświadczenie, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Zdaniem podatnika przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania wydatkowany w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na wpłatę wkładu budowlanego na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które to prawo nabędzie z chwilą otrzymania mieszkania, tj. po upływie dwóch lat od daty sprzedaży będzie zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje :

Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 28 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ww. ustawy. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a wolne od podatku dochodowego są w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie.

Pytanie pana Tadeusza R. dotyczy kwestii zwolnienia od podatku dochodowego w przypadku, gdy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zostanie wydatkowany w ustawowym terminie w formie wkładu budowlanego do Spółdzielni Mieszkaniowej „E.”, której członkiem jest jego żona, jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego będzie ustanowione po upływie 2-letniego okresu.

W orzecznictwie NSA i SN utrwalił się pogląd, że do zwolnienia przychodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a nie jest niezbędne nabycie w okresie 2 lat budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lecz wydatkowanie przychodu na ten cel. A zatem przychód uzyskany ze sprzedaży, wydatkowany w zakreślonym ustawowo terminie, w formie wkładu budowlanego na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a, jeżeli docelowo nastąpi nabycie przedmiotowego prawa. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ze zwolnienia niewątpliwie nie skorzysta strona, która dokona wpłat tytułem wkładu budowlanego, a następnie pieniądze te wycofa, rezygnując z członkostwa spółdzielni przed uzyskaniem przydziału.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj