Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/436/252/33/05/JK
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/436/252/33/05/JK
Data
2005.12.28


Referencje


Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy pożyczka udzielona na prowadzenie działalności gospodarczej p;odlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki.. z dnia 29 czerwca 2005 r. (data wpływu : 4 lipca 2005 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. z 2005r. Nr 41,poz.399) w zakresie dotyczącym opodatkowania pożyczki przeznaczonej na cele działalności gospodarczej Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: w dniu 18 maja br. Spółka udzieliła pożyczki firmie. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT a w zakresie swojej działalności nie posiada usług udzielania pożyczek , jest to czynność wykonana przez Spółkę incydentalnie. Zgodnie z § 1 umowy pożyczki, jest to pożyczka na finansowanie prowadzenia działalności gospodarczej , a odsetki naliczane będą w okresach miesięcznych.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka zadała następujące pytanie:
Czy udzielenie takiej pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ? Zdaniem Spółki jest to pożyczka na prowadzenie działalności gospodarczej zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U z 2005 r. Nr 41, poz.399). Ponadto jest to pożyczka udzielona przez podmiot, który z tytułu jej udzielenia jest zwolniony z podatku VAT - zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych " nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona".
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U z 2005 r. Nr 41, poz. 399). zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Ponadto Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w postanowieniu Nr 1473/WV/443/252/173/2005/HZ dotyczącym opodatkowania pożyczek podatkiem od towarów i usług stwierdził : "udzielanie pożyczek przez Podatnika niezależnie od tego , czy jest objęte zgłoszonym przez niego zakresem działalności, stanowi działalność usługową, określoną w PKWiU (65.22.10- 00.90) " usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym" , która na podstawie art.43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w związku z pozycją 3 do załącznika Nr 4 do ustawy o VAT jest zwolniona od podatku od towarów i usług ..."
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w/w pożyczka również korzysta ze zwolnienia określonego w art.2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z brzmieniem tego artykułu nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne , jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług , których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Zatem, by strony mogły korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - czynność cywilnoprawna musi podlegać temu podatkowi, a zatem musi być wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, a także przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów musi być opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub musi być zwolniona od tego podatku.
Z powyższego wynika, że w/w pożyczka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj