Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.443/196/2004
z 1 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/196/2004
Data
2004.10.01



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
radcowie prawni
stawka
usługi
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy stawka minimalnego wynagrodzenia Radcy Prawnego jest określona w kwocie brutto ?


W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 01.09.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowana przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, ( ... ) w tym również ( ... ) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zatem czynności wykonywane przez radców prawnych ustanowionych z urzędu są opodatkowane podatkiem od towarów i usług w stawce podstawowej zgodnie z art. 41 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże w myśl art. 22 ustawy z dnia 06.07.1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.) opłaty za czynności radców prawnych wykonujących zawód w kancelariach radców prawnych oraz zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej ustala umowa z klientem. Podstawą ustalenia wynagrodzenia dla radcy prawnego jest więc umowa z klientem, która określa m. in. wysokość wynagrodzenia.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1349 ze zm.) opłaty stanowiące podstawę zasądzenia kosztów zastępowania prawnego nie mogą być wyższe niż stawki minimalne, niezależne od wysokości tych opłat ustalonych w umowie z klientem. Określone przez przepisy koszty pomocy prawnej nie mogą być powiększone o podatek VAT, wynagrodzenie stanowi kwotę brutto, gdyż pobieranie obok wynagrodzenia radcy prawnego w wysokości kosztów zastępstwa prawnego dodatkowo podatku VAT pozostałoby w sprzeczności z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 05.07.2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.), według którego cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu tym podatkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj