Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-222/2005/RW
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-222/2005/RW
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
Podatnik rozpoczął prowadzenie działalność gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości na własny rachunek dnia 18 stycznia 2005r. (VAT-R podatnik złożył w urzędzie skarbowym 25 marca 2005r). Pierwszy przychód z działalności gospodarczej podatnik uzyskał w miesiącu maju. W dniu 15 grudnia 2004r. podatnik podpisał umowę na sprzedaż lokalu użytkowego z miejscem postojowym, którego wynajem obecnie stanowi przedmiot działalności gospodarczej. Płatności za lokal podatnik dokonał w 4 ratach: 20 grudnia 2004r., 28 lutego oraz 7 i 25 kwietnia 2005r. Protokół odbioru lokalu podpisany został w dniu 14 marca 2005r. , natomiast akt notarialny i faktura końcowa na zakup lokalu zostały sporządzone w miesiącu lipcu 2005r. Podatnik, uważa, iż ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem powyższej nieruchomości, ponieważ w chwili zakończenia transakcji jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.


Na wstępie należy pokreślić, iż dokonanie płatności przez podatnika w 4 ratach (zaliczkach), a tym samym otrzymanie przez podmiot sprzedający lokal użytkowy owych zaliczek , bez względu na ich wysokość, spowodowało powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT oraz w konsekwencji także obowiązek wystawienia faktury VAT. Co prawda konstrukcja przepisów regulujących powstawanie obowiązku podatkowego w VAT wskazuje, iż decydujące w tym względzie znaczenie ma zasadniczo wydanie towaru lub świadczenie usługi (ewentualnie wystawienie faktury) niemniej jednak czynnością powodującą powstanie obowiązku podatkowego jest także otrzymanie przed ostateczną dostawą towaru części należności, w szczególności zaliczki, zadatku, raty- art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z póź. zm.). Zatem bez znaczenia dla możliwości odliczenia podatku naliczonego z wszystkich faktur zakupowych, będzie fakt, iż sprzedaż (przeniesienie prawa własności) lokalu wystąpi w chwili, kiedy podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Jak stwierdziliśmy obowiązek podatkowy powstał również z chwilą dokonania zaliczek, czyli w momencie kiedy podatnik nie był zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Ustawodawca w ramach art.88 ustawy o VAT określił przypadki, w których zakup towarów i/lub usług nie uprawnia do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony oraz do zwrotu różnicy podatku należnego.

Zgodnie z treścią art. 88 ust. 4 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy o VAT.

W myśl postanowień art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15 (art. 15 definiuje pojęcie ?podatnika? w rozumieniu ustawy), są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem podmiotów korzystających z podmiotowego zwolnienia określonego w ramach art. 113 ustawy, lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82.

Jak wynika z wniosku, podatnik dokonał rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług w dniu 25marca 2005r., natomiast faktury zaliczkowe podatnik otrzymał w miesiącu grudniu 2004r. i lutym 2005r., czyli w momencie, kiedy podatnik nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w miesiącu lipcu, z faktur, które otrzymał w grudniu 2004r. i lutym 2005r.

Natomiast podatnik prawidłowo postąpił w przypadku otrzymania faktur zaliczkowych, wpłaconych w dniu 5 i 27 kwietnia (wtedy też powstał obowiązek podatkowy odnośnie zaliczek). Podatnik w tym przypadku miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, bądź w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj