Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
IIPDF/415-42/2005
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIPDF/415-42/2005
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
instalacja
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup piekarnika elektrycznego, płyty grzewczej, okapu kuchennego w 2005 roku stanowią podstawę dokonania odliczeń od podatku w ramach ulgi remontowej?


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatniczkę w piśmie wynika, że w ramach planowanego remontu na 2005 rok zamierza zakupić sprzęt do zabudowy: piekarnik, płytę grzewczą, okap kuchenny.

Zdaniem podatniczki wydatki poniesione na zakup piekarnika elektrycznego i płyty grzewczej - jako urządzenia grzewcze, a okapu kuchennego (podłączonego następnie do instalacji kominowej) - jako części instalacji wentylacyjnej zostały zawarte w załącznikach do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996 r. Nr 156, poz. 788).

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) w latach 2004-2005 przysługuje ulga mieszkaniowa, o której mowa w art. 27a ust. 1, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Wykaz wydatków objętych ulgą na remont i modernizację lokalu mieszkalnego został zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).
Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia „za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...) uważa się wydatki poniesione na:
1) zakup materiałów i urządzeń,
2) zakup usług obejmujących:
a) wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,
b) transport materiałów i urządzeń,
c) wykonawstwo robót,
3) najem sprzętu budowlanego,
4) opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów, w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

Z kolei w załączniku nr 2 do rozporządzenia, stanowiącym wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wymienia się między innymi wymianę i wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
1) instalacji sanitarnych,
2) instalacji elektrycznych,
3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
5) instalacji i urządzeń grzewczych,
6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Poniesione wydatki na zakup piekarnika elektrycznego, płyty grzewczej oraz okapu kuchennego, następnie podłączonego do instalacji wentylacyjnej mieszczą się w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego stanowiącym załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa dnia 21 grudnia 1996 r., a zatem stanowisko podatniczki jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj