Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/379/KO/05
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/379/KO/05
Data
2005.11.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
wyroby cukiernicze


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest producentem wyrobów ciastkarskich z ciasta parzonego – określonych jako świeże. Wyroby te Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych sklasyfikował do grupowania: PKWiU 15.81.12-00.00 „Wyroby ciastkarskie świeże (ciastka i ciasta, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby ciastkarskie z dodatkiem środka słodzącego).
Jak wynika z pisma Urzędu Statystycznego - dla celów podatkowych - stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 marca 1997r. /Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm./, zgodnie z którą wyroby ciastkarskie z ciasta parzonego – określone przez producenta jako świeże sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 15.81.12-00.13 „Wyroby ciastkarskie z ciasta parzonego”.
Jak wynika z wniosku do produkowanych wyrobów ciastkarskie nie używa się środków spulchniających, gdyż następuje ono podczas obróbki termicznej, w piecu w wysokiej temperaturze. Ponadto, do ww. wyrobów nie dodawane są żadne przedłużacze trwałości. Po wypieku wyroby posiadają cechy organoleptyczne wyrobu świeżego. Produkt nie zawiera substancji chemicznych, z tego względu należy uznać go za świeży.
W złożonym wniosku wystąpiono z zapytaniem czy wyroby ciastkarskie z ciasta parzonego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7% bądź 22%?
Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym wyroby ciastkarskie, ze względu na swoją recepturę należy uznać za wyroby świeże, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 30 września 2005r., uzupełnionym w dniu 04 listopada 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek:

Zgodnie z postanowieniami art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz z 2005r. Nr 14, poz. 113/, pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże - klasyfikowane w grupowaniach PKWiU 15.81.1 - jako wymienione w załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 25 podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.

Wobec powyższego, wyroby ciastkarskie określone przez producenta jako świeże (PKWiU 15.81.12-00.13) na mocy powołanych wyżej przepisów podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

Należy podkreślić, iż producent decyduje o terminie trwałości wyrobów ciastkarskich.

Udzielając pisemnej interpretacji Naczelnik Urzędu przyjął wskazany przez Wnioskodawcę symbol PKWiU.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj