Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PP/443-29/05
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29/05
Data
2005.07.01



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
zaprzestanie wykonywania czynności


Pytanie podatnika
Czy możliwym jest ewidencjonowanie kwot obrotu oraz podatku należnego przez nowo utworzoną spółkę przy zastosowaniu kas rejestrujących, które były wykorzystane w tym celu w zlikwidowanym podmiocie gospodarczym, bez konieczności dokonania wymiany modułów fiskalnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.04.2005 r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 4 kwietnia 2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji dotyczącej możliwości dalszego korzystania z kas rejestrujących, które służyły do ewidencjonowania kwot obrotu oraz podatku należnego w zlikwidowanej z dniem 31 marca 2005 r. spółce cywilnej X. Urządzenia fiskalne bez zmiany modułów fiskalnych są wykorzystywane w nowo uruchomionej od 1 kwietnia 2005 r. działalności gospodarczej, która jest wykonywana przez spółkę cywilną posługującą się identyczną nazwą, w tej samej siedzibie i w tym samym składzie personalnym jak zlikwidowany w dniu 31.03.2005 r. podmiot.
Według stanowiska zaprezentowanego w piśmie możliwym jest ewidencjonowanie kwot obrotu oraz podatku należnego przez nowo utworzoną spółkę przy zastosowaniu kas rejestrujących, które były wykorzystywane w tym celu w zlikwidowanym podmiocie gospodarczym, bez konieczności dokonania wymiany modułów fiskalnych.

Po rozpatrzeniu wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku stwierdza co następuje:
Powstała w dniu 1 kwietnia 2005 r. spółka cywilna nie jest następcą prawnym zlikwidownej spółki w rozumieniu przepisów art. 93 i następnych ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W związku z czym nie sposób jest przyjąć, iż w opisanym w piśmie stanie faktycznym wstępuje ona w prawa i obowiązki zlikwidowanego podmiotu, w tym również uprawnienie do korzystania z kas rejestrujących zlikwidowanej spółki. Bez znaczenia pozostaje fakt wpisania nowo utworzonej spółki do ewidencji działalności gospodarczej pod tym samym numerem oraz w identycznym składzie osobowym. Zgłoszenie likwidacji działalności gospodarczej w tut. Organie podatkowym oraz złożenie wniosku rejestracyjnego dla nowego podmiotu spowodowało wygaśnięcie decyzji o nadaniu numeru NIP z mocy prawa (art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników - Dz. U. z 2004 r. Nr 269 poz. 2681 ze zm.) oraz nadanie nowego numeru NIP dla powstałego podmiotu (decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 11.04.2005 r.).

Kasa rejestrująca jest urządzeniem fiskalnym przypisanym konkretnemu podatnikowi, zawierającym zapisane w pamięci fiskalnej dane identyfikujące tego podatnika tj. numer identyfikacji podatkowej (§ 4 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2004 r. w sprawie warunków i kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108 poz. 948 ze zm.). Ustanie bytu prawnego spółki winno skutkować zakończeniem przez kasy rejestrujące pracy w trybie fiskalnym oraz dokonaniem odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej z udziałem pracownika urzędu skarbowego (§ ust. 8 ww. ustawy.).

Dalsze wykorzystywanie kas rejestrujących, na których zakończono pracę w trybie fiskalnym, bez wymiany modułu fiskalnego, nie jest możliwe, bowiem zgodnie z § 1 pkt 11 ww. rozporządzenia przez fiskalizację kasy rozumie się jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj