Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PP_443_63_15_04
z 1 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP_443_63_15_04
Data
2004.10.01



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dokumentowanie
miejsce wykonywania czynności
terytorium Polski
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% z tytułu wykonywania usług transportu międzynarodowego ?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, w związku z wniesieniem w dniu 25.08.2004 r. zapytania:

tj. możliwości stosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 0% z tytułu wykonywania usług transportu międzynarodowego ?

informuje, że ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), zwanej dalej ustawą, jest, iż w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
Jednocześnie w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stwierdzono, że stawką 0% podatku opodatkowane są usługi transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego na podstawie art. 83 ust. 3 ww. ustawy rozumie się:

1) przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
• z miejsca wyjazdu ( nadania ) na terytorium kraju ( Polski ) do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) poza terytorium Wspólnoty,
• z miejsca wyjazdu ( nadania ) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) na terytorium kraju,
• z miejsca wyjazdu ( nadania ) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju ( tranzyt ),
• z miejsca wyjazdu ( nadania ) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju ( Polski ) do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu ( nadania ) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) na terytorium państwa członkowskiego inngo niż terytorium kraju ( Polski ), jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju,

2) przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego ( a więc z pominięciem transportu drogowego ):
• z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, czyli przewóz osób z Polski poza jej terytorium,
• z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju, czyli przewóz osób do Polski,
• z miejca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju ( tranzyt ),

3) usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Nie jest usługą transportu międzynarodowego przewóz osób lub towarów w przypadku, gdy miejsce wyjazdu ( nadania ) i miejsce przyjazdu ( przeznaczenia ) tych osób lub towarów znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu.
Zwrócić należy uwagę, że w przypadku towarów, usługami transportu międzynarodowego opodatkowanymi stawką 0% od 1 maja 2004 r. są jedynie takie usługi transportowe, które odbywają się pomiędzy Polską a krajami spoza Wspólnoty. Jest to transport, który rozpoczyna się w Polsce i kończy w kraju spoza UE, rozpoczyna się w kraju spoza UE i kończy w Polsce oraz, który rozpoczyna się i kończy się w krajach spoza UE, albo też zaczyna poza UE i kończy w kraju UE, gdy trasa w pewnym odcinku przebiega przez Polskę.

Aby podatnik świadczący usługi transportu międzynarodowego mógł zastosować stawkę 0% podatku musi dysponować odpowiednimi dowodami wskazującymi na realizację tych usług.
Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego zgodnie z art. 83 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług są w przypadku transportu:

1) towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski ( kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej ), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika ( spedytora ), z zastrzeżeniem pkt 2),

2) towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1), dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów,

3) towarów przez eksportera - dowód wywozu towarów, który powinien zawierać co najmniej:
• imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania eksportera towarów,
• określenie towarów i ich ilości,
• potwierdzenie wywozu przez urząd celny.

4) osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy,wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnegopasażera.

W przypadku realizacji przez krajowego podatnika usługi transportu towaru z Polski do kraju spoza Wspólnoty, usługa ta ma charakter usługi transportu międzynarodowego, wobec czego podlega ona opodatkowaniu stawką 0%, oczywiście przy odpowiednim jej udokumentowaniu. Stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego, czy usługę wykonuje przewoźnik krajowy oraz jaki podmiot jest zleceniodawcą tej usługi. Usługa transportu towaru z Polski do kraju spoza UE na odcinku krajowym podlega według polskiej regulacji opodatkowaniu stawką 0% zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a na odcinkach poza Polską zgodnie z regulacją zawartą w art. 28 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy tj. według regulacji państw, przez które transport się odbywa ( z uwzględnieniem pokonanych na terytorium każdego z tych krajów odległości, według przepisów i stawek obowiązujących w tych państwach ), a co za tym idzie odcinek ten nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce.
Usługa ta winna być udokumentowana fakturą na podstawie art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj