Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-415/005/119/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-415/005/119/05
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy protokół odbioru lokalu mieszkalnego uprawnia do odliczenia wydatków remontowych poniesionych na jego wykończenie?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowe Pana stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 14.11.2005r.

We wniosku złożonym dnia 14.11.2005r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 22.06.2005r. podpisał Pan umowę rezerwacyjną z firmą deweloperską na zakup lokalu mieszkalnego, natomiast odbiór lokalu potwierdzony protokołem został dokonany w dniu 04.11.2005r.

Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 roku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 i 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...). Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest, więc posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwania. Tytułem prawnym odpowiadającym własności w rozumieniu prawa rzeczowego, tj. art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z tym gruntem związane jest między innymi:

• akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,

• umowa użyczenia,

• umowa najmu lub dzierżawy,

• inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego

W miejscu tym należy zaznaczyć, iż w przedmiotowej sprawie podatnik uzyskał prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego w dniu 4 listopada 2005 r. - z chwilą dokonania odbioru technicznego lokalu, gdyż zgodnie z utrwaloną linią w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, tytułem prawnym nazywamy także stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego i która zobowiązuje podatnika do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu.

Skorzystanie z omawianej ulgi jest możliwe ponadto, jeżeli poniesione wydatki:

  • mieszczą się z zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27 a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.),
  • zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.),
  • nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.) - dotyczą budynków lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.).

Reasumując, stwierdzić należy, iż podatniczka może skorzystać z odliczeń wydatków w ramach ulgi remontowej za rok 2005, przy czym rachunki bądź faktury dokumentujące wydatki muszą odnosić się do okresu po 4 listopada 2005 r.

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie żądanej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku jak wyżej, jest prawidłowe, a w związku z czym należało postanowić, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj