Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.443/173/04
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/173/04
Data
2004.08.24



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
przeniesienie praw majątkowych
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy wniesienie przez Gminę nieruchomości zabudowanej budynkami oczyszczalni ścieków do Związku Międzygminnego jako zwiększenie udziału Gminy w majątku jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


W odpowiedzi na pismo z dnia 12.07.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 16.07.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Przeniesienie prawa własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa za zaległości podatkowe w trybie art. 66 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa jest dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ( ... ). Przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 6 cytowanej powyżej ustawy zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów używanych, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Nieruchomości mogą być przedmiotem darowizny na cele publiczne, a także darowizny dokonywanej między Skarbem Państwa i jednostką samorządu terytorialnego. Darowizny nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa dokonuje Starosta, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, za zgodą Wojewody. W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana (zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm. )). Z powyższego wynika, że darowizna dokonana przez Starostę reprezentującego Skarb Państwa realizującego zadania z zakresu administracji rządowej jest wykonywana w ramach zadań nałożonych na Starostę przepisami ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ponadto zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina L. wykonuje zadania publiczne określone w ustawie z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2000 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). W art. 7 ust. 1 pkt 3 tej ustawy wymieniono jako zadania własne m. in. zadania w zakresie kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych. Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zm.) stanowi, że utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gmin. Wykonanie tych zadań jest więc obligatoryjne. Gminy zapewniają wykonanie tych prac przez tworzenie warunków do ich wykonywania lub przez tworzenie odpowiednich jednostek organizacyjnych. W celu wspólnego wykonywania zadań publicznych gminy mogą tworzyć związki międzygminne. Czynność wniesienia przez Gminę L. do Związku Międzygminnego nieruchomości wraz z budynkami oczyszczalni ścieków jest więc czynnością wykonywaną w zakresie realizowania zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, do realizacji których została ona powołana i w tym zakresie Gmina nie będzie podatnikiem podatku VAT zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj