Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDFD/415-61/05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFD/415-61/05
Data
2005.11.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
telefon


Pytanie podatnika
Jak należy dokumentować koszty rozmów telefonicznych z prywatnego telefonu komórkowego na kartę z osobami zainteresowanymi najmem i najemcami mieszkania?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 02.11.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dokumentowania kosztów rozmów telefonicznych z prywatnego telefonu komórkowego na kartę z osobami zainteresowanymi najmem i najemcami mieszkania położonego przy ....

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicachstwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 2 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż uzyskuje Pan przychody z tyt. najmu należącego do Pana - mieszkania położonego w .... Podaje Pan również, że osoby zainteresowane najmem oraz najemcy mieszkania nie posiadają telefonów stacjonarnych, dysponują natomiast telefonami komórkowymi na kartę. Wg Pana przysługuje Panu prawo pomniejszenia przychodu z najmu o koszt uzyskania przychodu tj. odliczenia wszelkich wydatków związanych z działaniami mającymi na celu osiągnięcie dochodu. Między Pana rozmowami telefonicznymi z potencjalnymi najemcami oraz późniejszymi najemcami mieszkania przy ul. ... a przychodem z najmu występuje ścisły związek przyczynowo - skutkowy związany z najmem mieszkania, kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodu i dochodem z najmu.
We wniosku wyraził Pan stanowisko, że przysługuje Panu prawo do obciążenia przychodu z najmu mieszkania, kosztami każdorazowego zakupu karty telefonicznej, potwierdzonego fakturą wstawioną na Pana imię i nazwisko przez operatora telefonu komórkowego oraz sporządzonym przez Pana wykazem telefonów z którymi Pan rozmawiał. Wg Pana podanie imienia i nazwiska rozmówcy nie zawsze jest możliwe, gdyż rozmówcy nie są skłonni podawać swoje dane osobowe.
Zdaniem Pana, zarówno faktury operatora telefonu komórkowego jak i sporządzony przez Pana wykaz telefonów z którymi Pan rozmawiał, z ewentualnym podaniem nazwiska rozmówcy, są wystarczającym dowodem rozmów i poniesionych kosztów.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu "wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu" oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych, koniecznych, niezbędnych wydatków, pod tym wszakże warunkiem, iż wykaże bezpośredni związek ze źródłem przychodów w Pana przypadku z najmu mieszkania, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zatem, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodu uzależniona jest od osiągnięcia przychodu, istnienia bezpośredniego związku przyczynowego między tym wydatkiem, a uzyskanym przychodem oraz od właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą zostać spełnione łącznie. Przyjmuje się, iż o istnieniu związku przyczynowo - skutkowego między wydatkiem a przychodem może być mowa w sytuacji, gdy przychód jest następstwem poniesienia kosztu. Wskazanie rzeczywistych przychodów z określonego źródła, udowodnienie faktycznego poniesienia wydatków oraz wykazanie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy tymi wydatkami, a wysokością uzyskanych przychodów obciąża podatnika, ponieważ ze wskazanych przesłanek wywodzi on skutki prawne w postaci obniżenia kwoty należnego podatku.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż każdorazowy zakup karty telefonicznej będzie potwierdzony fakturą wystawioną na Pana imię i nazwisko przez operatora telefonu komórkowego oraz wyłącznie sporządzonym przez Pana wykazem telefonów. Z powyższego wynika, że operator sieci nie sporządzi ani nie wyszczególni zrealizowanych połączeń w postaci wydruków rozmów telefonicznych.
Zasadnym jest przy ustalaniu wysokości wydatków, o których mowa wyżej, posługiwanie się wydrukiem rozmów telefonicznych sporządzonym przez operatora, w celu udokumentowania przeprowadzonych rozmów związanych z najmem. W przedstawionej sytuacji nie jest możliwe udokumentowanie, że zakupiona karta do Pana telefonu prywatnego będzie wykorzystywana wyłącznie przez Pana i tylko w związku z najmem mieszkania.
Zatem, w świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku - każdorazowy zakup karty telefonicznej do Pana prywatnego telefonu komórkowego - nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, z uwagi na nie spełnienie warunku udokumentowania faktu korzystania z telefonu prywatnego w formie umożliwiającej zweryfikowanie tych wydatków.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę dokonanej wyżej oceny prawnej lub zmiany (uchylenia) postanowienia w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj