Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PP/443-88/04
z 14 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-88/04
Data
2004.10.14



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
pośrednictwo
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jaka jest stawka podatku od towarów i usług dla usługi pośrednictwa w transporcie międzynarodowym?


W odpowiedzi na pismo z dnia 09.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni na podstawie art. 14 a § 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr. 137, poz. 962 ze zmianami) informuje:

Z treści złożonego zapytania wynika, że Spółka zamierza ułożyć w ten sposób swoje stosunki zobowiązaniowe (umowne), że w ich wykonaniu będzie realizować za wynagrodzeniem czynności polegające na pośredniczeniu przy zawieraniu umów o świadczenie usług transportu osób środkami transportu lotniczego. Czynności te w myśl art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz. 535) stanowią świadczenie usług i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 tejże ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli miejsce ich świadczenia znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy wyjaśnić, że polskie ustawodawstwo regulujące podatek VAT, na wzór VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej, zawiera rozbudowane regulacje dotyczące miejsca świadczenia, określając tym samym miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności. I tak, w myśl art. 28 ust. 5 pkt. 2 lit.b ustawy o VAT w przypadku usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych z usługami innymi niż wymienione w pkt. 1 i 2 lit.a, art.28 ust. 5 oraz w art. 27 ust. 3 tejże ustawy, miejscem świadczenia tych usług będzie miejsce ich wykonywania. Jednakże, gdy nabywca usługi poda dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z powyższym przepisem ma miejsce świadczenia usługa, to wówczas zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer.
Jeżeli czynności polegające na pośredniczeniu przy zawieraniu umów o świadczenie usług transportu osób środkami transportu lotniczego nie są realizowane w okolicznościach wskazanych w art. 28 ust. 5 pkt. 2 lit.b i ust. 6 ustawy o VAT, wówczas ich miejsce świadczenia, zgodnie z zasadą ogólną określoną w art. 27 ust. 1 tejże ustawy, znajduje się w miejscu, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności -miejsce stałego zamieszkania.

Jak wynika z art. 30 ust. 1 pkt. 4 ustawy o VAT podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze stanowi dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt. 23 ustawy o PTU stawkę w wysokości O % stosuje się do usług transportu międzynarodowego. W myśl art. 83 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT usługami transportu międzynarodowego są również usługi pośrednictwa związane z usługami przewozu lub innego sposobu przemieszczania się osób środkami transportu lotniczego:
- z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju.
- z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju /transyt/.

Przy czym, nie jest usługą transportu międzynarodowego usługa pośrednictwa, związana z przewozem osób, w przypadku, gdy miejsce wyjazdu i miejsce przyjazdu tych osób znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu /art. 83 ust. 4 ustawy o VAT/.

Reasumując, jeżeli wykonywane przez Spółkę czynności będą mieć charakter usług pośrednictwa, których miejsce świadczenia w świetle odpowiednich regulacji ustawy o VAT znajduje się na terytorium kraju /Polski/, i usługi te zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt. 3 tejże ustawy stanowią usługi transportu międzynarodowego - to do prowizja lub innej postaci wynagrodzeń za wykonanie tych usług Spółka winna stosować stawkę podatku w wysokości O %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj