Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/179/04
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/179/04
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przekroczenie obrotu

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
agent ubezpieczeniowy
sprzedaż zwolniona
struktura zakupów


Pytanie podatnika
1. Czy przy ustalaniu struktury obrotu za 2003 r. należy uwzglednić obrót wykazany ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu ?

2. Czy sposób rozliczenia czynności agencyjnych wykonywanych przez Spółkę jest prawidłowy ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 15.06.2004 r. ( data wpływu 18.06.2004 r. ) w sprawie:
1) ustalenia struktury sprzedaży stanowiącej podstawę do ustalenia wielkości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu;
2) prawidłowości fakturowania czynności agencyjnych;
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) wyjaśnia:

Ad. 1

Zgodnie z art. 163 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) " Jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 - 8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku, gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9. "

Zgodnie z art. 90 ust. 3: Proporcję, o której mowa wyżej " ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo ". Art. 90 ust. 5 i 6 mówią:" Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności " ( tj. zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji ).
" Do obrotu, o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. "

Z przytoczonych przepisów ustawy wynika, iż Spółka nie uwzględniając obrotu wykazanego ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntów do ustalenia struktury obrotu za 2003 r. postąpiła prawidłowo.

Ad. 2

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ):
" Podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla: ( ... ) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku."

W swoim zapytaniu Spółka stwierdza, iż wykonywane przez nią czynności w zakresie zawierania ubezpieczeń komunikacyjnych oznaczone są symbolem PKWiU 66.03.10. Na podstawie załącznika nr 4, poz. 3 do ustawy o podatku od towarów i usług są one więc zwolnione od podatku.

W związku z tym Spółka wystawiając na koniec każdego miesiąca fakturę VAT na otrzymaną prowizje z tytułu zawartych ubezpieczeń i wykazując jej wartość jako świadczenie usług zwolnionych - postępuje prawidłowo.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj