Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/343/KO/05
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/343/KO/05
Data
2005.11.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
grunty
podatek od towarów i usług
stawki podatku
zmiana


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w październiku 2003r. wspólnie ze swoją mamą zawarła Pani umowę na budowę lokalu mieszkalnego z developerem. Zgodnie z zapisami zawartej umowy termin zakończenia inwestycji wyznaczony został na III kwartał 2004r. Podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem developera uzyskała Pani informację, że warunkiem otrzymania kluczy do lokalu jest dokonanie zapłaty podatku VAT z tytułu zakupu gruntu. Ponadto, do dnia złożenia wniosku nie został podpisany akt notarialny.
W złożonym wniosku wystąpiła Pani z zapytaniem czy developer miał prawo żądania zapłaty podatku VAT za sprzedaż gruntu?
Na tle powołanych okoliczności Wnioskodawca formuje stanowisko, iż interpretacja zastosowana przez developera w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntu nie ma zastosowania do przedstawionej w stanie faktycznym sytuacji. Potwierdza to fakt, iż developerowi nie udało się ściągnąć podwyższonych kosztów.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 02 września 2005r., uzupełnionym w dniu 26 października 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm./ obowiązującymi do dnia 30 kwietnia 2004r. sprzedaż gruntu nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W świetle stanu prawnego obowiązującego przed 01 maja 2004r. sprzedaż gruntu prawnego podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnej na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z art. 2 ust. 1 i art. 4 pkt 1 powołanej ustawy o VAT. W związku z powyższym grunt, którego sprzedaż następuje zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 48 Kodeksu cywilnego łącznie z budynkiem na nim usytuowanym do dnia 30 kwietnia 2004r. nie był towarem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 08 stycznia 1993r.

Jednakże z dniem 01 maja 2004r. wszedł w życie art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54. poz. 535, ze zm./ mówiący, iż towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Przy tym stosownie do zapisu art. 29 ust. 5, z podstawy opodatkowania tym podatkiem nie wyłącza się wartości gruntu.

Zaznaczyć należy, iż nabycie własności nieruchomości (lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość z udziałem w prawie własności gruntu) stosownie do art. 155 Kodeksu cywilnego nastąpić może w drodze sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z nabyciem prawa własności w drodze umowy sprzedaży. Skutek zobowiązująco–rozporządzający świadczący o skutecznym dokonaniu czynności cywilnoprawnej, nastąpi z momentem zawarcia umowy pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego, ze względu na wymóg art. 158 Kodeksu cywilnego. Skutki podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu powstają z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej – art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, a zatem również z chwilą zawarcia umowy we wskazanej formie.

Obojętnym dla tej czynności pozostaje więc fakt, iż płatność za udział w gruncie uiszczona została przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Jednak prawnie skuteczne nabycie lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie nastąpiło po 01 maja 2004r.. Stąd niezbędnym jest uwzględnienie, iż istotną okolicznością dla powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży nieruchomości jakimi są lokale i budynki jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego przenoszącej własność przedmiotu umowy na nabywcę.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. „przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel…” Samo wydanie lokalu lub budynku (nieruchomości) nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 158 w związku z art. 73 § 2 Kodeksu cywilnego dopiero sprzedaż aktem notarialnym rodzi takie konsekwencje ponieważ następuje szczególna forma zbycia jaką jest przeniesienie własności nieruchomości.

W świetle przepisu art. 19 ust. 11 ustawy o VAT „jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części”

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż bez znaczenia pozostaje fakt, iż należność za grunt została uiszczona przez Panią deweloperowi przed 01 maja 2004r., gdyż czynność dostawy towaru została dokonana po 01 maja 2004r.

Wobec powyższego podlega ona opodatkowaniu według nowych zasad, gdyż to w momencie podpisywania aktu notarialnego dochodzi do dostawy gruntu i jego opodatkowania.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj