Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-415/29/05
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-415/29/05
Data
2005.12.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
lokal użytkowy
majątek wspólny małżonków
odsetki od kredytu
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy płacone przez wspólników s.c. odsetki od kredytu zaciągniętego przez wspólników wraz z współmałżonkami, przeznaczonego na zakup lokalu użytkowego, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27.10.2005 r. wpłynął wniosek Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.

Przedmiotowy wniosek nie zawierał wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do jego rozpatrzenia, w związku z czym wezwano Panią do jego uzupełnienia. Pismem z dnia 21.11.2005 r (data wpływu do tut. organu: 22.11.2005 r.) uzupełniono stan faktyczny o dodatkowe informacje.

Wniosek skierowany do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji powstał na tle następującego stanu faktycznego:

Prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą ......... wspólnicy tej spółki i ich małżonkowie zaciągnęli kredyt, który w całości przeznaczony został na zakup lokalu użytkowego wraz z udziałem w gruncie. Między wspólnikami spółki cywilnej a ich współmałżonkami panuje ustrój majątkowej wspólności małżeńskiej. Przedmiotowy lokal jest wykorzystywany w całości przez spółkę i wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej oraz figuruje w ewidencji środków trwałych s.c. ............... jako składnik jej majątku. Przedmiotowy lokal nie jest i nie będzie w jakiejkolwiek części wykorzystywany przez małżonków wspólników w/w spółki cywilnej. Całość zaciągniętego kredytu na zakup lokalu użytkowego wraz z odsetkami będzie spłacana wyłącznie przez Panią i wspólniczkę.

W związku z powyższym zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy płacone przez Panią i wspólniczkę odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, formułując własne stanowisko w sprawie, iż zapłacone odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów mimo, iż stroną umowy kredytowej są również małżonkowie wspólników spółki, bowiem cała kwota kredytu będzie spłacana przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w tymże lokalu i ma to związek z uzyskiwanymi przychodami z tego źródła.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. W świetle postanowień art. 23 ust. 1 pkt 8 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Ponadto art. 23 ust. 1 pkt 32 powołanej ustawy wyklucza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Przepisy te nie uzależniają możliwości uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów odsetek biorąc za kryterium rodzaj zaciągniętego kredytu. Wychodząc z definicji kosztów uzyskania przychodów przedstawionej powyżej oraz mając na względzie pozostałe uwarunkowania, które ustawodawca umieścił w art. 23 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu jest ich zapłata oraz istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem ze źródła, którego ten wydatek dotyczy. W przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje okoliczność, że umowa kredytu została zawarta przez wspólników spółki cywilnej i ich współmałżonków, z których tylko wspólnicy spółki cywilnej wykorzystali kredyt na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Istotne natomiast dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskanym przychodem, jest to, czy składniki majątku na który zaciągnięto kredyt stanowią majątek przedsiębiorstwa (co znajduje odzwierciedlenie przez uwzględnienie ich w ewidencji środków trwałych).

Zdaniem tut. organu skoro zaciagnięty kredyt został przeznaczony na działalność gospodarczą (zakup i wykończenie lokalu użytkowego) i lokal ten stanowi, zgodnie z Pani stanowiskiem, własność spółki to konsekwencją tego odsetki od tego kredytu, zapłacone po dniu przekazania środka trwałego do używania, ma Pani prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj