Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
ADI/M/415/2//2005
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ADI/M/415/2//2005
Data
2005.09.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing


Pytanie podatnika
Czy opłata wstępna oraz czynsz odsetkowy z tytułu zawarcia umowy leisingu stanowią koszt uzyskania przychodów?


W dniu 22.06.2005 r, Pan X złożył do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm../Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu pismem z dnia 25.08.2005 r.nr PF-2-415/220/05 , przesłał wniosek Podatnika do tut. Urzędu, właściwego dla udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z wniosku wynika następujący stan faktyczny :

1/ umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony ,

2/ suma ustalonych w umowie leasingu opłat , pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych ,

3/ umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający .

Na podstawie umowy leasingu korzystający został zobowiązany do poniesienia wydatków obejmujących:

- opłatę wstępną w wysokości 4 % liczonej od wartości szacunkowej przedmiotu leasingu

- czynsz inicjalny stanowiący w swej istocie przedpłatę - w wysokości 10% liczonej od szacunkowej wartości przedmiotu leasingu. Opłata ta w kwocie netto będzie księgowana na spłatę wartości przedmiotu leasingu

- czynsz składający się z dwóch części , t j. czynszu kapitałowego stanowiącego faktycznie spłatę wartości początkowej środka trwałego oraz czynszu odsetkowego stanowiącego faktycznie usługę kredytowania zakupu środka trwałego.

Dodatkowo wnioskodawca poniósł wydatki,które nie wynikają z umowy leasingu takie jak: ubezpieczenie maszyny , usługi dźwigiem na terenie Polski i Niemiec , fundament pod maszynę i transport.

Należność z tytułu ubezpieczenia maszyny Podatnik zapłacił w dniu 19. 05. 2005r .Z kolei opłatę wstępną i czynsz inicjalny zapłacił w dniu 29 kwietnia 2005r. tj na dzień przed sporządzeniem protokołu przekazania maszyny z dnia 20 maja 2005r.

Zdaniem Podatnika wydatki z tytułu: opłaty wstępnej oraz czynszu odsetkowego należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w całości bezpośrednio w dacie poniesienia wydatku .

Z kolei określone w umowie leasingu wydatki z tytułu spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu tj. czynsz inicjalny i czynsz kapitałowy oraz wydatki nie objęte umową leasingu poniesione i naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania z tytułu : transportu , ubezpieczenia w drodze , usług dźwigiem, montażu i instalacji należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych .Ocena prawna stanowiska pytającego

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika

Stosownie do postanowień art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. . o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ustawy. Należy więc przyjąć, że wszystkie wydatki związane z zamiarem osiągnięcia przychodu, które nie są wymienione w art.23 ww. ustawy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.Kwestia dotycząca zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu umowy leasingu uregulowana została wprost w przepisach rozdzialu 4a,w art. 23a-23l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Zgodnie z art. 23b ust. 1. opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z kolei stosownie do art. 23f. w/w ustawy do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,

2) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3) umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.

Jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy.Określenie "spłata wartości początkowej" oznacza faktycznie otrzymaną przez finansującego w opłatach ustalonych w umowie leasingu równowartość wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, określoną zgodnie z art. 22g, w podstawowym okresie umowy leasingu;

Opisana we wniosku umowa leasingu odpowiada warunkom określonym w przepisie art. 23 f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Powyższe oznacza , że u korzystającego kosztem uzyskania przychodów są:

1/ odpisy amortyzacyjne obliczone według zasad określonych w art. 22a�22m oraz

2/ opłaty leasingowe w części nie stanowiącej spłaty wartości początkowej środków trwałych

Ad.1/. Zgodnie z art. 22a. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Odpisów amortyzacyjnych w myśl przepisu art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonuje się:od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stanlikwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów,

Podstawą odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa ustalona zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku umowy , o której mowa w art. 23 f ustawy zbliżonej do do umowy sprzedaży na raty , korzystający ustalajac wartość początkową środka trwałego stosuje przepisy odnoszące się do nabycia środka trwałego w drodze kupna .Zgodnie z art. 22g ust.1 pkt.1 ustawy za wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w drodze ich kupna uważa się cenę ich nabycia . Z kolei za cenę nabycia zgodnie z art. 22 g ust.3 uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W opisanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z w/w przepisami od wartości początkowej na którą składa się suma kapitałowych części rat leasingowych i czynszu inicjalnego oraz koszty nie objęte umową leasingu na ubezpieczenie, transport i montaż przedmiotu leasingu poniesione przez podatnika do dnia przekazania środka trwałego do używania .

Z kolei wartość czynszu odsetkowego stanowiącego faktycznie usługę kredytowania zakupu środka trwałego oraz opłatę wstępną w wysokości 4 % liczonej od wartości szacunkowej przedmiotu leasingu podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia .

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia .

Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj