Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-61/05
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-61/05
Data
2005.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
wysokość zastosowanej stawki podatkowej VAT z tytułu wykonywania robót budowlano-montażowych z zastosowaniem własnego materiału


Pismem z dnia 20 września 2005r. Sp. z o.o. zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie prawidłowości stosowanej stawki podatku od towarów i usług przy wykonywaniu usług w zakresie robót budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z materiałów dostarczonych przez wykonawcę.

Spółka wskazała, iż przedmiotem jej działalności jest m.in. sprzedaż hurtowa i detaliczna materiałów budowlanych i wykończenia wnętrz, wykonywanie robót budowlanych i wykończeniowych. Sp. z o.o. przyjmuje zamówienia od indywidualnych klientów na wykonanie usługi w budownictwie mieszkaniowym (np. montaż paneli ściennych - stawka VAT 7%) z materiałów, które Spółka posiada w swojej ofercie (stawka VAT 22%). Z każdym klientem zawierana jest umowa na wykonanie usługi, a wartość określana jest jedną kwotą, na którą składa się wartość towaru oraz usługi. Wykonanie usługi Spółka zleca podwykonawcy.

Zdaniem pytającego, wystawiając fakturę VAT dla ostatecznego klienta, po wykonaniu usługi zgodnie z podpisaną umową, Spółka winna stosować stawkę VAT przewidzianą dla wykonanej ustugi, tj. 7%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit."a", w myśl art. 146 ust. 2 cyt. ustawy, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt 12 cyt. ustawy pod pojęciem obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalnego rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl §5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Na podstawie poz. 20 ww. załącznika w okresie od dnia 15 lutego 2005r. obniżonej do 7% stawki podatku VAT podlegają usługi budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130), tj. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych oraz budynki mieszkalne na terenie koszar; zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

W świetle przedstawionych unormowań prawnych w stosunku do podatników zajmujących się sprzedażą materiałów wraz z ich montażem w obiekcie budownictwa mieszkaniowego (lub innym o wskazanym wyżej PKOB) zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę.

Powyższe zależy od przedmiotu zawartej umowy cywilno-prawnej, w której kontrahenci uregulowali rodzaj łączącego ich stosunku prawnego i jasno określili zgodny zamiar stron i cel czynności prawnej.

Jeżeli zatem, zgodnie z zawartą umową są wykonywane roboty budowlano- montażowe w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych w ww. PKOB, wówczas do pełnej wartości kosztorysu podatnik może zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT. Wystawiona faktura VAT winna zawierać wskazanie, z jakim obiektem wg PKOB związane są świadczone usługi. W powyższej sytuacji należy wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. W pozycji tej również towar, jako integralny element całej usługi, będzie objęty tą stawką podatku - tj. taką jak za samą usługę.

W przypadku, gdy umowa zawarta z klientem określałaby odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, wówczas czynności te podlegają opodatkowaniu oddzielnie: wg stawek 7 % dla usług (art. 146 ust. 1 ustawy o VAT i § 5 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów) i 22 % dla materiałów (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy).

Mając powyższe na uwadze stwierdzam, że stanowisko zajęte we wniosku przez Spółkę z o.o. dotyczące zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług przy wykonywaniu usług w zakresie robót budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z materiałów dostarczonych przez wykonawcę jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj