Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-40/25516/05/10157/95/115/DP
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-40/25516/05/10157/95/115/DP
Data
2005.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
paliwo


Pytanie podatnika
Czy ograniczenie w zakresie odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) odnosi się również do samochodów nabytych przed dniem wejścia w życie przepisów tej ustawy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawieart. 14a §1 oraz §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolityz 2005 r., Dz.U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22 kwietnia 2005 r.w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowegow zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowiskoPodatnika nie jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Podatnik wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochody nabyteprzed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zmianami). Samochody te mają niższą ładowność, niż obliczonana podstawie wzoru określonego w art. 86 ust. 3 tej ustawy.

Wątpliwości Podatnika dotyczą tego, czy ograniczenie w zakresie odliczania podatkunaliczonego od nabywanych paliw, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3) obecnieobowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, odnosi się również do samochodównabytych przed dniem wejścia w życie przepisów tej ustawy.

Zdaniem Podatnika ww. ograniczenie nie dotyczy tzw. samochodów z kratką, zakupionych przed 1 maja 2004 r., gdyż nowa ustawa o podatku od towarów i usług nie jest kontynuacją poprzednio obowiązującej w tym zakresie ustawy, a nowy podatek VAT nie jest kontynuacją dawnego podatku VAT. Za takim stanowiskiem przemawia zdaniem Podatnika również to, że istniał obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego umów leasingu zawartych przed wejściem w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawnastanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 88 ust. l pkt 3) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zmianami) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy.

Artykuł 86 ust. 3 ustawy stanowi o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona następującym wzorem:DŁ = 357KG + nx68kg
gdzie:
DL - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilośćmiejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwahomologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji,wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciąguze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym,nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się równieżza samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Artykuł 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718, ze zmianami) stanowi, że akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy.

Terminy, z upływem których weszły w życie przepisy obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, określa art. 176 tej ustawy. Zgodnie z punktem 3 tego przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 i art. 86 ust 3 i 5 ustawy weszły w życie 1 maja 2004 r. Brak jest równocześnie w ustawie przepisów przejściowych w przedmiotowym zakresie.

Wobec powyższego ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonegood nabywanych paliw, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy znajduje zastosowaniew stosunku do nabytych od 1 maja 2004 r. paliw silnikowych, oleju napędowegooraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
- samochodów osobowych,
- innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jestmniejsza, niż określona wg wzoru przedstawionego w art. 86 ust. 3 ustawy,
- pojazdów, których ładowność lub ilość miejsc nie wynikają ze świadectwahomologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwahomologacji,
niezależnie od tego, kiedy ww. samochody zostały nabyte.

Wcześniejsze regulacje dotyczące odliczania podatku naliczonego od nabywanych paliw zostały od 1 maja 2004 r. zastąpione nowymi i od tej daty w przedmiotowym zakresie należy stosować te nowe regulacje. W konkretnym przypadku może to oznaczać, że podatnik, który przed 1 maja 2004 r. mógł odliczać podatek naliczony od nabywanych paliw, nie matakiej możliwości w chwili obecnej.

Na odmienną ocenę przedmiotowej kwestii nie wpływa wymóg rejestracji zawartych przed wejściem w życie ustawy umów leasingu, o którym wspomniał Podatnik w swoim wniosku. O wymogu rejestracji umów leasingu samochodów stanowił art. 154 ustawy, mający charakter przepisu przejściowego. Rejestracja umów leasingu, mających za przedmiot określone w art. 154 ustawy samochody, była jednym z warunków zachowania prawa do odliczania 100 % podatku naliczonego od rat wynikających z takich umów; nie wiązała się natomiast z kwestią odliczania podatku naliczonego od paliw.

Naczelnik tutejszego Urzędu nadmienia ponadto, że na podstawie przepisów ustawyz dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianieniektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756) treść art. 88 ust. 1 pkt 3 oraz art. 86 ust. 3ustawy ulega zmianie. Zmiany w tym zakresie będą obowiązywać od 22.08.2005 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowieza pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dniod daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj