Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-78/05
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-78/05
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budowa
inwestycje
zakup gruntu


Pytanie podatnika
1) Czy wydatek na nabyty grunt stanowi koszty uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i czy można go rozliczyć w momencie poniesienia oraz na jakich zasadach dokonać odliczenia podatku naliczonego VAT2)nabyty grunt wymaga przeprowadzenia prac adaptacyjnych związanych z doprowadzeniem energii,wody itp..., czy poniesione w tym zakresie wydatki powiększają wartość początkową gruntu czy też wartość nowo powstałego budynku- na jakich zasadach dokonywać odliczeń podatku naliczonego VAT3)jak rozliczać wszelkie wydatki bezpośrednio związane z powstaniem nowego budynku począwszy od wszelkich opłat za pozowlenia,projekty,zakup materiałów, usługi obce a skończywszy na czynnościach związanych z odbiorem obiektu-na jakich zasadach dokonywać odliczeń podatku naliczonego VAT od powyższyc wydatków.


POSTANOWIENIE

Na podstawie:-art.14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. Jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu ), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku od towarów i usług, wyrażające w twierdzeniu, iż podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zarówno nabycie nieruchomości gruntowej, jak i wszelkie koszty przygotowania, realizacji i odbioru inwestycji na zakupionym gruncie oraz wszelkie nakłady związane z uzbrojeniem i ogrodzeniem gruntu, winien być odliczany na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust.10 i 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury dokumentującej ww. wydatki lub za miesiąc następny.

Uzasadnienie

W dniu 31.08.2005 r. Pan X złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej zasad obniżania podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem gruntu oraz wydatkami dotyczącymi planowanej inwestycji na nabytym gruncie (budowa hurtowni).

Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (handel mięsem, wędlinami i drobiem) Pan X dokonał zakupu gruntu z zamiarem wybudowania na nim hurtowni.Ponieważ realizacja ww. inwestycji wiąże się z koniecznością poniesienia-obok zakupu gruntu- dodatkowych wydatków, Podatnik ma wątpliwości według jakich zasad winien dokonywać odliczeń podatku naliczonego. Powyższe dotyczy zarówno wydatków poniesionych na nabycie gruntu, jak i wydatków bezpośrednio związanych z powstawaniem inwestycji (w tym m.in. wszelkie opłaty za pozwolenia na budowę, projekty, zakup materiałów i usług obcych, odbiór budynku), oraz kosztów prac adaptacyjnych dotyczących doprowadzenia energii, wody, kanalizacji oraz ogrodzenia terenu.

Zdaniem Podatnika podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zarówno nabycie nieruchomości gruntowej, jak i wszelkie koszty przygotowania, realizacji i odbioru inwestycji na zakupionym gruncie oraz wszelkie nakłady związane z uzbrojeniem i ogrodzeniem gruntu, winien być odliczany na zasadach ogólnych określonych w art.86 ust.10 i 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury dokumentującej ww. wydatki lub za miesiąc następny.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zasady odliczania podatku naliczonego określają m.in. przepisy art.86 i art.88 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do ww. ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

I tak zgodnie z regułą wynikającą z art.86 ust.1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o których mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art.124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust.3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług ( art.86 ust.2 pkt 1 lit.a) ww. ustawy).

Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt2 ustawy o ptu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Powyższy przepis nie dotyczy jednakże wydatków związanych z nabyciem towarów i usług , o których mowa w art.87 ust.3, tj. nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów (art.88 ust.3 pkt. 1 ww. ustawy).

Jednocześnie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do środków trwałych, wybudowanych we własnym zakresie, zalicza się ogół kosztów poniesionych od momentu rozpoczęcia inwestycji budowlanej aż do przekazania budynku do używania. W tym zakresie mieszczą się również poniesione wydatki na uzbrojenie gruntu pod budowę, wydatki związane z ogrodzeniem terenu oraz opłaty za pozwolenia, projekty, zakup materiałów i usług obcych, opłaty związane z odbiorem obiektu.

Prawo do odliczania podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług (a tym samym przy zakupie nieruchomości gruntowych oraz towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji) ograniczone jest ponadto innymi wymogami formalnymi wynikającymi z przepisów ustawy o ptu. I tak zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust.11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust.10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W świetle powyższych przepisów uprawnienie do odliczenia podatku VAT zarówno w przypadku nabycia nieruchomości gruntowej, jak i w przypadku poniesienia wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art.87 ust.3 ustawy, podatnik nabywa w rozliczeniu za okres , w którym zaistniało zdarzenie otrzymania faktury VAT potwierdzającej ww. zakup (lub w okresie następnym). A zatem jeżeli Podatnik ponosi wydatki na nabycie nieruchomości gruntowej z zamiarem wybudowania na niej hurtowni oraz wydatki związane z realizacją ww. inwestycji, zaliczane na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do środków trwałych podlegających amortyzacji ( w tym m.in. na uzbrojenie gruntu, na ogrodzenie terenu oraz uzyskanie pozwolenia, projekty, zakup materiałów i usług obcych, opłaty związane z odbiorem obiektu), to faktury dokumentujące ww. wydatki , wystawione przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, stanowią podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z nich wynikającego wg zasad określonych w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o ptu, tj. w rozliczeniu za m-c, w którym je otrzymano lub w rozliczeniu za m-c następny, pod warunkiem , że zakupy nimi udokumentowane związane są z wykonywanymi przez Podatnika czynnościami opodatkowanymi.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 31.08.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj