Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
PM-436-2/05
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-436-2/05
Data
2005.10.21



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż udziałów
umowa warunkowa
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy zawarte umowy – określone jako „warunkowe” – rodzą obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dla Spółki oraz jej Wspólników.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w odpowiedzi na wniosek z dnia 01.08.2005r.(wpływ do tut. urzędu 02.08.2005r.) uzupełniony pismem z dnia 29.08.2005r. (wpływ w dniu 30.08.2005r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, że:

- stanowisko podatnika w przedmiocie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych warunkowej umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.08.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek„...” Sp. z o.o. z siedzibą w ... o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedłożonego stanu faktycznego wynika, że: pismem z dnia 19.07.2005r. Wspólnicy „...” Sp. z o.o. Państwo ... i ... zamieszkali ... kierowanym do Prezesa zarządu „...” Sp. z o.o. przesłali dwie warunkowe umowy sprzedaży udziałów posiadanych w spółce z dnia 19.07.2005r. , z prośbą o przekazanie przedmiotowych umów sprzedaży pozostałym udziałowcom, w celu skorzystania z przysługującego im prawa pierwokupu w ciągu 7 dni. Udziałowcy zobowiązani zostali do złożenia pisemnej deklaracji w kwestii skorzystania z prawa pierwokupu do dnia 26.07.2005r. Po upływie tego terminu umowa sprzedaży zawarta zostanie z osobą nie będącą dotychczasowym wspólnikiem. Brak informacji o skorzystaniu z prawa pierwokupu udziałów przez pozostałych udziałowców będzie traktowany jako pozwolenie na sprzedaż udziałów na zewnątrz.

W dniu 19.07.2005r. w Inowrocławiu pomiędzy ... a zamieszkałą ..., jako sprzedającą a ... zamieszkałym ..., jako kupującym zawarta została warunkowa umowa sprzedaży 19 udziałów w „...” Sp. z o.o. o wartości 4 000.00 każdy.

W dniu 19.07.2005r. w Inowrocławiu pomiędzy ... zamieszkałym ..., jako sprzedającą a ... zamieszkałym ..., jako kupującym zawarta została warunkowa umowa sprzedaży 2 udziałów w „...” Sp. z o.o. o wartości 4 000.00 każdy.

Każda z umów zawiera zapis mówiący, iż umowa sprzedaży zostanie dokonana po dniu 27.07.2005r. przez dodatkowe pisemne oświadczenie stron. Do dnia 26.07.2005r. pozostali wspólnicy mają możliwość skorzystania z prawa pierwokupu.

Pytanie podatnika brzmi: czy zawarte umowy – określone jako „warunkowe” – rodzą obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dla Spółki oraz jej Wspólników...

Zdaniem podatnika: „warunkowa” umowa sprzedaży udziałów wywołuje skutki podatkowe, gdyż zgodnie z art. 4 pkt 1 obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach czynności cywilnoprawnej, z zatem na nabywcy i zbywcy określonych w umowie. Zgodnie z treścią art. 3 ust. pkt 1 obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstał z chwilą dokonania czynności, bez względu na zastrzeżone w umowie dodatkowe warunki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postawionego przez podatnika.

Prawo pierwokupu polega na tym, ze określonemu podmiotowi, czy to z mocy ustawy, czy też na podstawie czynności prawnej, przysługuje pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy lub prawa majątkowego, w przypadku gdyby ich właściciel zawarł z osobą trzecią umowę sprzedaży tej rzeczy lub prawa majątkowego. Przy takim zastrzeżeniu, sprzedaż może nastąpić tylko pod warunkiem zawieszającym, że uprawniony z tytułu prawa pierwokupu z tego prawa nie skorzysta. Sekwencja czynności w związku z zastrzeżeniem prawa pierwokupu przedstawia się następująco: właściciel rzeczy/prawa majątkowego zawiera umowę warunkową z osobą trzecią , niezwłocznie informując uprawnionego o tym fakcie (art. 597 § 1 k.c.) W terminie na realizację tego prawa określonym w czynności prawnej lub, jeżeli takiego terminu nie zastrzeżono, to w ciągu tygodnia od zawiadomienia, gdy przedmiotem umowy są inne niż nieruchomości rzeczy (art. 598 § 2 k.c.) uprawniony może skorzystać z przysługującego mu prawa. Wykonuje on to prawo przez złożenie właścicielowi rzeczy oświadczenia w odpowiedniej formie (art. 597 § 2 k.c.).

Przez wykonanie prawa pierwokupu, zgodnie z postanowieniami przepisu art. 600 § 1 k.c., między zobowiązanym a uprawnionym dochodzi do skutku umowa sprzedaży tej samej treści, co umowa warunkowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią. Natomiast nie wykonanie prawa pierwokupu w oznaczonym w umowie lub wynikającym z ustawy terminie, czyni umowę warunkową między zobowiązanym a osobą trzecią skuteczną.

Z chwilą zawarcia umowy sprzedaży między zobowiązanym a osobą trzecią, mimo że umowa ma warunkowy charakter, powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych na zasadach przewidzianych dla sprzedaży. Przy czym, jeżeli uprawniony z tytułu prawa pierwokupu skorzysta ze swojego prawa – innymi słowy, nie spełni się warunek zawieszający, jakim było nie skorzystanie z prawa przez ten podmiot – podatek od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jed. Dz. U. Z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ) podlega zwrotowi. Jeśli natomiast prawo pierwokupu zostanie wykonane dochodzi do skutku umowa między zobowiązanym a uprawnionym z tytułu prawa pierwokupu. W związku z tą umową powstanie obowiązek podatkowy. Będzie to umowa tej samej treści co warunkowa umowa zawarta z osobą trzecią, w szczególności co do postanowień dotyczących ceny. Spowoduje to konieczność zapłaty podatku w takiej samej wysokości, jak uprzednio uiszczony i następnie zwrócony podatek od umowy warunkowej.

Sprzedaż udziałów pod warunkiem zawieszającym z tytułu prawa pierwokupu nie rodzi obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dla spółki jedynie dla stron czynności co wynika z art. 4 pkt 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy organ podatkowy zastrzega, że przedstawiona interpretacja ma zastosowanie jedynie w takim zakresie w jakim opis sytuacji odpowiada stanowi faktycznemu.

Powyższa odpowiedź odzwierciedla stan prawny na dzień udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa , powyższa interpretacja nie jest dla podatnika wiążąca. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać podatnikowi decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj