Interpretacja Prezydenta Miasta Wrocławia
WPO.I.PIn-31101/3/2005
z 1 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WPO.I.PIn-31101/3/2005
Data
2005.04.01



Autor
Prezydent Miasta Wrocławia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
grunty
lokal mieszkalny
opodatkowanie
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy składając deklarację powinien uwzględniać posiadane lokale, które są zamieszkałe przez członka zarządu na podstawie umowy najmu, jako związane z działalnością czy też jako mieszkalne?
Czy nieruchomości (lokale mieszkalne), które nie są wynajmowane powinny być zgłaszane do opodatkowania - jako budynki mieszkalne, a grunty - jako pozostałe, czy też jako związane z działalnością gospodarczą, a następnie po wynajęciu potraktować jako mieszkalne czy związane z działalnością?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 14b § 1, § 2 i § 7 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), postanawia udzielić na wniosek podatnika interpretacji art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. - Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) oraz uchwałę Nr XXXI/2268/04 Rady Miejskiej Wrocławia, stwierdzając że lokale w budynku mieszkalnym, jeżeli są wykorzystywane do celów mieszkalnych lub pozostają nie wynajęte, powinny być opodatkowane wg stawki dla budynków mieszkalnych, zaś pomieszczenia wydzielone w tych lokalach na działalność gospodarczą i zajęte na jej prowadzenie powinny być opodatkowane wg stawki dla budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą.
Natomiast do opodatkowania gruntów pod budynkami mieszkalnymi stosuje się stawkę od gruntów pozostałych.
UZASADNIENIE
Podatnik w dniu 04.03.2005 r. złożył, zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. We wniosku wskazał, iż jest właścicielem nieruchomości we Wrocławiu przy ul. A., K., M., O., i Z., nie wszystkie nieruchomości są wykorzystywane na wynajem.
W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem do tutejszego organu podatkowego:
- czy składając deklarację powinien uwzględniać posiadane lokale, które są zamieszkałe przez członka zarządu na podstawie umowy najmu, jako związane z działalnością czy też jako mieszkalne?
- czy nieruchomości (lokale mieszkalne) które nie są wynajmowane powinny być zgłaszane do opodatkowania - jako budynki mieszkalne, a grunty - jako pozostałe, czy też jako związane z działalnością gospodarczą, a następnie po wynajęciu potraktować jako mieszkalne czy związane z działalnością?
Zgodnie z art. 14a § 2 zawarł jednocześnie własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że według niego z uwagi na fakt, że w jednym z lokali zamieszkuje udziałowiec, przemawia za opodatkowaniem tej części jako mieszkalnej, a pomieszczenia zajętego na siedzibę firmy jako związanego z działalnością gospodarczą. Jednocześnie proporcjonalnie do tego podziału należy opodatkować grunty i część zgłaszać jako pozostałe, a część jako związane z działalnością. Natomiast pozostałe nieruchomości nie są wynajmowane i nie powinny być opodatkowane jako związane z działalnością gospodarczą, a jako mieszkalne budynki, a grunty jako pozostałe.
Wobec powyższych informacji organ podatkowy wyjaśnia, iż bez względu na to czy podmiotem wynajmującym lokal w budynku mieszkalnym jest osoba fizyczna czy osoba prawna - jeżeli budynek jest sklasyfikowany jako mieszkalny i nie zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, należy opodatkować go podatkiem od nieruchomości według stawek mieszkalnych.
W przepisie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mowa jest o częściach budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Przez część budynku zajętą na prowadzenie działalności gospodarczej należy rozumieć pomieszczenie, np. pokój, poddasze, piwnicę, w którym faktycznie prowadzona jest działalność gospodarcza. Część zajęta musi być przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej, z wyłączeniem funkcji mieszkalnej.
Grunt znajdujący się pod budynkiem mieszkalnym, z chwilą zakończenia budowy budynku mieszkalnego opodatkowany powinien być stawka tzw. gruntów pozostałych.
W myśl przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, należy podkreślić, że jeżeli budynek jest budynkiem mieszkalnym to:
- lokale mieszkalne wykorzystywane na cele mieszkalne lub puste (nie wynajęte) opodatkowuje się wg stawki dla budynków mieszkalnych,
- lokale zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowuje się wg stawki związane z działalnością gospodarczą,
- grunty związane z budynkiem mieszkalnym lub jego częścią opodatkowuje się wg stawki pozostałe.
Jednakże, podkreślić trzeba, że nie ma wpływu na wysokość stawki podatku fakt, że osoba wynajmująca lokal jest, czy też nie jest związana z firmą lecz sposób korzystania z lokalu. Ponadto, na wysokość stawki podatku od budynków mieszkalnych nie ma wpływu fakt, czy lokale znajdujące się w tym budynku są wynajmowane i przynoszą właścicielowi dochody, czy też nie. O wysokości stawki opodatkowania decyduje jedynie fakt zakończenia budowy budynku mieszkalnego lub oddanie go w użytkowanie oraz fakt zakwalifikowania budynku do budynków mieszkalnych.
Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, które wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj