Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443-53/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443-53/05
Data
2005.11.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do usług pośrednictwa świadczonych w imieniu i na rzecz kontrahentów należących do Wspólnoty Europejskiej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.09.2005 r. wpłynął wniosek Strony (uzupełniony w dniu 12.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w którym Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik wykonuje usługi pośrednictwa handlowego w imieniu i na rzecz współpracujących z nimi kontrahentów z krajów należących do Wspólnoty Europejskiej (Austria, Węgry) którzy posiadają unijne numery. Firma Podatnika pośredniczy pomiędzy krajowymi producentami mebli a unijnymi producentami akcesoriów meblowych tj. gałek, uchwytów i listew meblowych itp. Usługa pośrednictwa związana jest bezpośrednio z dostawami w/w akcesoriów. Usługi świadczone w imieniu i na rzecz kontrahentów z krajów należących do Wspólnoty Europejskiej polegają m.in. na zbieraniu od klientów zamówień na towary, tłumaczeniach językowych korespondencji handlowej wymienianej pomiędzy firmami, pilnowaniu zrealizowania zamówień. Oprócz tego firma Podatnika odpowiada min. za wprowadzanie do sprzedaży nowych wzorów akcesoriów meblowych, reklamacje itp.Wykonując powyższe czynności Podatnik jako pośrednik reprezentuje imię mocodawcy. Oznacza to, iż stroną wszystkich zawartych umów nie jest Podatnik tylko podmiot zagraniczny, który upoważnił Podatnika do dokonywania tych czynności, a skutki działań pośrednika mają skutki u mocodawcy.

Podatnik pyta: jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do usług pośrednictwa świadczonych w imieniu i na rzecz kontrahentów należących do Wspólnoty Europejskiej?

Stanowisko Podatnika:

Zdaniem Podatnika, usługa pośrednictwa świadczona przez jego firmę, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski.Zgodnie z art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa następująco:

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi- miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności-miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W art. 28 ust. 5 pkt. 2 c w/w ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, że w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy tych towarów, z zastrzeżeniem ust.6 w/w ustawy.

W ust. 6 art. 28 wskazano, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia usług będzie stosownie do art. 28 ust. 5 pkt 2 c w/w ustawy o VAT kraj, w którym jest miejsce dokonania dostawy towaru, czym zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 najczęściej będzie to kraj, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W opisanym stanie faktycznym przepis art. 28 ust. 6 nie będzie miał zastosowania ponieważ nabywcy usługi pośrednictwa nie podali dla tych czynności świadczącemu usługę numerów, pod którymi są zidentyfikowani na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenie usługi (dla kontrahenta z Austrii, Węgier miejscem świadczenia usługi jest Austria, Węgry).

Zatem jeżeli usługobiorcy usług Podatnika tj firmy z Austrii i Węgier będą dokonywali dostaw towarów na rzecz polskich odbiorców to miejscem świadczenia usług pośrednictwa spółki dla tych dostaw będzie odpowiednio Austria i Węgry. Oznacza to, iż spółka będzie zobowiązana zawsze do dokumentowania przedmiotowych usług fakturą VAT bez określenia wartości podatku (z adnotacją, iż podatek rozlicza nabywca usługi).

Równocześnie tut. organ zauważa, że wskazane we wniosku Strony przepisy § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97 , poz. 970 z późn. zm.) zostały z dniem 01.06.2005r. uchylone przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz.797) a regulacje te zostały przeniesione do ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze stanu prawnego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu faktycznego wynika, że stanowisko Podatnika w sprawie stawki VAT na usługi pośrednictwa jest prawidłowe.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj