Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu
PO.III-443/6/04
z 3 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.III-443/6/04
Data
2004.09.03



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
prowizje
przedmiot opodatkowania
stawka


Pytanie podatnika
Czy opłaty za przejazd samochodu po drogach krajowych pobierane na podstawie ustawy o transporcie drogowym stanowią obrót w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i powinny być wykazane w deklaracji VAT - 7 ?

Czy prowizja jaką otrzymuje podatnik pośredniczący w pobieraniu opłat za przejazd po drogach krajowych stanowi obrót pośrednika i powinna być wykazana w deklaracji VAT - 7 ?

Jaką stawką podatku VAT jest opodatkowana prowizja podatnika pośredniczącego w pobieraniu ww. opłat ?

Czy pobór od osób fizycznych opłat za przejazd drogami podlega rejestracji za pomocą kasy rejestrującej ?


Dotyczy:

informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Zapytanie podatnika:

• Czy opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych pobierane na podstawie ustawy z dnia 06.09.2001 r. o transporcie drogowym stanowią obrót w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i powinny być wykazane w deklaracji VAT - 7 ?
• Czy prowizja jaką otrzymuje podatnik pośredniczący w pobieraniu opłat za przejazd po drogach krajowych stanowi obrót pośrednika i powinna być wykazana w deklaracji VAT - 7 ?
• Jaką stawką podatku VAT jest opodatkowana prowizja podatnika pośredniczącego w pobieraniu ww. opłaty ?
• Czy pobierane od osób fizycznych opłaty za przejazd drogami podlegają rejestracji przy zastosowaniu kasy rejestrującej ?

Odpowiadając na zapytanie zawarte we wniosku Spółki z dnia 31.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.06.2004 r.) dot. opodatkowania podatkiem VAT pobieranych przez Spółkę opłat za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych oraz obowiązku ewidencjonowania pobieranych opłat przy pomocy kasy rejestrującej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z załączoną do wniosku Spółki opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi sprzedaż kart opłaty drogowej mieści się w grupowaniu PKWiU 74.87.14 - 00.00 " usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny z wyłączeniem wyceny nieruchomości ".

Usługi te zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawą opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonanie usługi pomniejszona o kwotę podatku (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Usługa ta podlega opodatkowaniu wg. stawki 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym Spółka świadcząca usługi polegające na pośrednictwie przy sprzedaży kart opłaty drogowej powinna ujmować w deklaracjach VAT - 7 w pozycji " dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 22% " kwotęotrzymanej w danym miesiącu prowizji netto i podatek VAT należny od tej kwoty.

Jeżeli Spółka będzie dokonywała sprzedaży kart opłaty drogowej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych jest obowiązana prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Uwzględniając powyższe należy uznać, że stanowisko zajęte we wniosku podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj