Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2070/04/CIP
z 19 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2070/04/CIP
Data
2004.11.19



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dzierżawa
grunty
grunty rolne
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy w opisanych przypadkach przedmiotowa dzierżawa będzie opodatkowana podatkiem VAT a jeśli tak to w jakiej wysokości?


Stan faktyczny:

1.

Gmina wydzierżawia grunt, który będzie użytkowany pod grządki warzywne i kwiatowe przeznaczone dla potrzeb własnych osoby fizycznej nie posiadającej uprawnień rolniczych oraz nie prowadzącej działalności rolniczej.

2.

Gmina wydzierżawia na cele rolnicze – uprawy jednoroczne – grunt położony na terenie dla którego nie istnieje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, a rodzaj użytków jest określony w ewidencji gruntów jako tereny budowlane lub inwestycyjne.

3.

Grunt położony na terenie dla którego istnieje plan zagospodarowania przestrzennego określający jego przeznaczenie jako teren pod zabudowę, ma zostać wydzierżawiony przez Gminę na cele rolnicze, w związku z tym Gmina nie przewiduje przez np. 10 lat wszczęcia na przedmiotowym terenie jakichkolwiek inwestycji.

4.

Gmina wydzierżawia grunty na cele rolnicze (pod uprawy jednoroczne w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług) na rzecz osoby prowadzącej działalność gospodarczą lecz nie posiadającej uprawnień rolniczych i nie prowadzącej gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych ta umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

W świetle § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów.

Z powyższego wynika, iż o zwolnieniu dzierżawy gruntu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług decyduje przeznaczenie gruntu na cele rolnicze. W konsekwencji, bez znaczenia dla kwestii opodatkowania dzierżawy gruntu pozostaje ewentualne uznanie użytkowania gruntu pod uprawy jednoroczne za prowadzenie działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż osoby fizyczne nie posiadające uprawnień rolniczych oraz nie prowadzące działalności gospodarczej będą użytkowały wydzierżawiony grunt w formie ogródków działkowych, na których uprawiać będą na własne potrzeby grządki warzywne i kwiatowe. Przedmiotową dzierżawę gruntów należy zatem uznać za przeznaczoną na cele rolnicze, która w myśl w/cyt. § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Ponadto, jak wynika z art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Tak więc w przypadku, gdy dla danej nieruchomości istnieje plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym grunt został uznany jako teren np. budowlany lub inwestycyjny, jednakże w danym okresie Gmina oddaje przedmiotowy grunt w dzierżawę na cele rolnicze, wówczas ze względu na przeznaczenie na cele rolnicze jego dzierżawa w myśl w/w § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj