Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/VIIA/415-80/05/EW
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/VIIA/415-80/05/EW
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
program komputerowy
projekt
przeniesienie praw majątkowych
umowa
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy do przychodu uzyskanego z tytułu wykonania umowy dot. przeniesienia praw autorskich do projektu w postaci oprogramowania maszyny liczącej można zastosować koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 9 września 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż w czerwcu br. Podatnik zawarł z odbiorcą zagranicznym w Kanadzie umowę o przeniesienie praw autorskich do projektu w postaci oprogramowania maszyny liczącej, który dopiero miał powstać.W sierpniu Podatnik otrzymał wynagrodzenie za wykonanie umowy, od którego winien zapłacić podatek dochodowy z tytułu określonego w art. 13 ust. 8 pkt a.

Pytanie podatnika:

Czy do przychodu uzyskanego z tytułu wykonania umowy dot. przeniesienia praw autorskich do projektu w postaci oprogramowania maszyny liczącej można zastosować koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W piśmie Podatnik wyraża stanowisko, iż do powyższego przychodu może uznać koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 stanowiące 50% uzyskanego przychodu.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów, ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.). W myśl postanowień art. 1 tej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Zgodnie zaś z ust. 2 powyższego artykułu, przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Zatem stworzenie projektu w postaci oprogramowania maszyny liczącej, będącego przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, stanowi utwór.
Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że Podatnik zawarł z odbiorcą zagranicznym w Kanadzie umowę, na podstawie której wykona dzieło w postaci oprogramowania maszyny liczącej oraz przeniesie na zamawiającego prawa autorskie do stworzonego projektu. Za wykonanie powyższej umowy Podatnik otrzymał wynagrodzenie.
Mając na uwadze powyższe unormowania prawne do przychodu osiągniętego przez Podatnika z tytułu umowy dotyczącej wykonania projektu w postaci oprogramowania maszyny liczącej oraz przeniesienia autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, jeżeli to oprogramowanie spełni wymogi nałożone przez ustawę o prawie autorskim zastosowanie będzie miała 50% norma kosztów uzyskania tego przychodu.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.

POUCZENIE

1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
2. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3. Na niniejsze postanowienie służy na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110, poz. 1176 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj