Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR415/24/05/PD
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR415/24/05/PD
Data
2005.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działka pod budowę
nabycie nieruchomości
plan miejscowy
plan zagospodarowania przestrzennego
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup działki rolnej, dla której wydano opinię urbanistyczną w oparciu o nieaktualny plan zagospodarowania przestrzennego, odpowiada warunkom zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.08.2005 r. (uzupełnionego w dniu 16.09.2005 r.) w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pani sprzedała nieruchomość w okolicznościach opisanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.). Złożyła oświadczenie o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 2 lat od daty jego uzyskania, na własne cele mieszkaniowe. Termin dwuletni upływa w lipcu 2006 roku. Znalazła odpowiednią działkę, powstałą z podziału działki wpisanej w ewidencji gruntów jako rolna, lecz z braku aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy W., nie może uzyskać zaświadczenia o przeznaczeniu tej działki na cele budowlane.
Zawierając umowę notarialną kupna – sprzedaży nie może oświadczyć notariuszowi że jest to działka budowlana w chwili obecnej, gdyż nie posiada stosownego zaświadczenia. Pytająca posiada opinię urbanistyczną, z której wynika że działka znajduje się w terenach przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe i twierdzi, że może na tej podstawie wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę.

W tym stanie rzeczy pytanie podatnika brzmi następująco:
- czy w przypadku zakupu działki, która w ewidencji gruntów figuruje jako rolna i w akcie notarialnym kupna sprzedaży nie będzie nazwana działką budowlaną i wystąpienia o warunki zabudowy, jest możliwość potraktowania wydatku na zakup tej działki jako odpowiadający warunkom wynikającym z art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) w art. 10 podaje specyfikę źródeł przychodów a wśród nich jako jedno ze źródeł w art. 10 ust. 1 pkt 8 odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeśli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Zgodnie z art. 28 ust. 2 podatek od w/w przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest on płatny w terminie 14 dni od daty dokonania zbycia. Na zasadzie art. 28 ust. 2a ustawy j.w podatnik może się zwolnić z obowiązku zapłaty podatku jeżeli w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) w ciągu 2 lat od daty sprzedaży. Zwolnienie przedmiotowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) dotyczy wydatkowania przychodu na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej między innymi:
- gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera pojęcia "działka przeznaczona pod zabudowę" toteż należy sięgnąć do definicji zawartych w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80 poz. 717 ze zm.).
Zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o "działce budowlanej" - należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego. Zgodnie z art. 4 ust. 1 tejże ustawy ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 2 ,,w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (...).
Informacja na temat możliwości zabudowania działki budynkiem mieszkalnym wynikająca z opinii urbanistycznej wydanej przez Wydział Geodezji i Urbanistyki Urzędu Miasta i Gminy w W. w oparciu o nieaktualny plan zagospodarowania przestrzennego nie jest wystarczająca by uznać, że działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe.

Z tego względu stanowisko wyrażone we wniosku uznaje się za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj